2,9 mld euro zainwestowano w I półroczu w nieruchomości komercyjne w Polsce – oszacowali eksperci Avison Young. To trzeci wynik w historii, jeśli chodzi o pierwsze półrocza. W samym II kwartale kupiono nieruchomości za 1,2 mld euro. Najwięcej ulokowano w biurach – prawie 1,3 mld euro, w magazynach tylko 700 mln euro, a w obiektach handlowych 797 mln euro. Skąd mocne hamowanie na rynku magazynów, które po wybuchu pandemii stały się nieruchomościami pierwszego wyboru?

– Brakuje projektów oraz portfeli magazynów na sprzedaż, a jednocześnie kupujący spowolnili, mając nadzieję, że będzie taniej. Jednak inflacja, koszty finansowania i rosnące koszty budowy nie dają podstaw do myślenia, że będą przeceny – wyjaśnia Bartłomiej Krzyżak, dyrektor w Avison Young.

W przypadku rynku biurowego eksperci spodziewają się, że biorąc pod uwagę toczące się negocjacje, w tym w szczególności budynków poza Warszawą, II półrocze przyniesie kilka znaczących transakcji. Z uwagi na ograniczoną podaż i wysokie oczekiwania cenowe sprzedających w stolicy, inwestorzy często wybierają miasta regionalne, gdzie kupują równie wysokiej jakości budynki z bardzo mocnymi najemcami, spełniające kryteria ESG – ale przy niższych cenach.