Bliżej przejęcia za kilkanaście milionów złotych i emisji akcji

wywiad „parkietu” z Grzegorzem Dobrowolskim, prezesem Chemoservisu-Dwory

Publikacja: 30.05.2009 11:53

Bliżej przejęcia za kilkanaście milionów złotych i emisji akcji

Foto: GG Parkiet

[b]Chemoservis-Dwory świadczy usługi utrzymania w ruchu instalacji przemysłowych. Czy w związku z kryzysem tracicie zlecenia?[/b]

Zauważamy oczywiście, że inwestorzy, podejmując decyzje np. o rozpoczęciu remontów, zachowują się znacznie ostrożniej niż kiedyś. Część zaplanowanych już wcześniej projektów wstrzymali, część realizują w okrojonym zakresie. Nie zdarzyło się nam, żeby któryś z klientów rezygnował z realizacji zakontraktowanego projektu, ale mieliśmy innego rodzaju przypadek. Chodziło o umowę na modernizację instalacji chemicznej w jednym z dużych zakładów z tej branży. Projekt, który miał być początkowo cały zrealizowany w tym roku, został przez zleceniodawcę podzielony na dwa etapy. Do drugiego z nich mamy przystąpić dopiero w przyszłym roku.

[b]Jak wygląda portfel zamówień spółki na ten rok?[/b]

Do końca III kwartału mamy pełen portfel zleceń. Cały czas zabiegamy o kolejne. Rynek jest trudny i część inwestorów się waha, czy już składać nowe zamówienia, czy jeszcze się wstrzymywać z podpisywaniem umów. Najpóźniej na początku następnego kwartału będę mógł powiedzieć, że mamy taki portfel zamówień, którego realizacja zapewni wykonanie budżetu założonego przez zarząd.

[b]Czy przychody spółki w 2009 r. będą zbliżone do zeszłorocznych, czyli 27,3 mln zł?[/b]

Sądzę, że w tym roku będziemy mieć co najmniej takie przychody, jak w 2008 r., a mam nawet nadzieję, że przekroczymy ten poziom.

[b]A jak będzie z zyskiem netto?[/b]

Robimy wszystko, żeby spółka miała w tym roku dodatni wynik finansowy i żeby był on jak najwyższy (w 2008 r. było 1,1 mln zł zysku netto – red). Nie ogłaszaliśmy prognoz, więc nie mogę powiedzieć nic więcej.

[b]W zeszłym roku, w porównaniu z 2007 r., rentowność spółki spadła. Czy ta tendencja utrzyma się również w bieżącym roku?[/b]

W 2008 r. na poziom rentowności w największym stopniu wpłynęły zmiany organizacyjne w spółce. Wzrosły też koszty pracownicze. Nie chcąc tracić dobrych specjalistów, zwiększyliśmy fundusz płac pracowników produkcyjnych o 26 proc. Przygotowania do wprowadzenia spółki na giełdę – opracowanie prospektu emisyjnego, audyty itd. – też podniosły nasze koszty.

[b]Czy w tym roku również płace wzrosły?[/b]

Utrzymaliśmy wynagrodzenia na poziomie z 2008 r.

[b]Czy spółka rozważa ograniczenie zatrudnienia?[/b]

Zatrudniamy około 340 osób. Ten poziom utrzymuje się od około roku. Ponieważ mamy wystarczającą liczbę zleceń dla tylu pracowników, nie widzimy potrzeby redukcji zatrudnienia.

[b]Na jakim etapie są rozmowy o zakupie od Arcelora Mittala spółki ZEN z Dąbrowy Górniczej?[/b]

Mamy wyłączność – do końca czerwca – na prowadzenie negocjacji w sprawie przejęcia 100 proc. akcji tej spółki. Jesteśmy w trakcie jej badania, analiz i negocjacji, w tym również negocjacji cenowych oraz dotyczących przyszłej współpracy z Arcelorem Mittalem. Na przejęcie firmy ZEN potrzebna będzie jeszcze zgoda rady nadzorczej.

[b]Kiedy byłby możliwy zakup ZEN-u?[/b]

Jeśli wszystko poszłoby dobrze, to byłby możliwy w III kwartale.

[b]Ile mogłaby kosztować ta firma?[/b]

Tego nie mogę zdradzić. Mogę tylko powiedzieć, że ZEN jest firmą porównywalnej wielkości co Chemoservis-Dwory (obecna wycena rynkowa tej ostatniej to 22 mln zł – przyp. red.).

[b]ZEN ma większość zleceń od Arcelora Mittala. Czy to się zmieni, jeżeli Chemoservis-Dwory przejmie tę firmę?[/b]

Naszym celem jest nie tylko utrzymanie zleceń realizowanych przez ZEN dla Arcelora Mittala, ale także zamierzamy pozyskać od tego podmiotu więcej umów dla całej naszej grupy kapitałowej. W ocenie zarządu zakup ZEN-u może być dla Chemoservisu-Dwory i jego akcjonariuszy atrakcyjną transakcją.

[b]Jak będzie finansowany zakup ZEN-u?[/b]

Myślę, że będzie nas stać na to, żeby kupić tę firmę z funduszy własnych oraz z kredytów. Później kredyty moglibyśmy spłacić między innymi z pieniędzy pozyskanych z emisji akcji.

[b]Na jakim etapie są przygotowania do emisji?[/b]

Analizujemy na razie sytuację na rynku. Teraz rynek zachowuje się stabilnie i ma lekką tendencję wzrostową. To skłaniałoby nas do podjęcia decyzji o wypuszczeniu nowych akcji.

[b]Ile pieniędzy chciałaby pozyskać spółka?[/b]

Sądzę, że na akwizycję potrzebowalibyśmy kilkanaście milionów złotych. Na razie są to szacunki zarządu, bo nie konsultowaliśmy jeszcze tej sprawy z radą nadzorczą.

[b]Do kogo skierowana byłaby emisja?[/b]

Jeszcze nie wiemy, czy byłaby z prawem poboru, czy nie. Prawdopodobnie akcje zaoferowalibyśmy zarówno inwestorom indywidualnym, jak i instytucjonalnym.

[b]Kiedy mogłoby do niej dojść?[/b]

Chcielibyśmy ją przeprowadzić jak najszybciej, sądzę, że nawet już w III–IV kwartale tego roku.

[b]To znaczy, że przygotowania muszą już być dość zaawansowane. Czy dokonali już Państwo wyboru domu maklerskiego?[/b]

Na razie prowadzimy rekonesans i konsultacje. Gdybyśmy zdecydowali się na emisję, to w tym półroczu powinniśmy dokonać tego wyboru.

[b]Dziękuję za rozmowę.[/b]

Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska