Wielton wychodzi ze sprzedażowego dołka

Producent naczep wszedł na rynek pojazdów dla rolnictwa. Zbyt przyczep i wywrotek dla firm budowlanych ma pomóc wieluńskiej spółce w przetrzymaniu kryzysu branży transportowej

Publikacja: 04.06.2009 08:37

Włodzimierz Masłowski, prezes Wieltonu

Włodzimierz Masłowski, prezes Wieltonu

Foto: GG Parkiet, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Wielton boleśnie odczuł kryzys w branży transportowej. W I kwartale 2009 r. spółce udało się sprzedać niewiele ponad 350 sztuk naczep, z których jedna trzecia trafiła za granicę. Dla porównania: w I kwartale 2008 r. nabywców znalazło 1437 pojazdów Wieltonu, z czego blisko 60 proc. (855 sztuk) wyeksportowano.

Według Włodzimierza Masłowskiego, prezesa Wieltonu, w II kwartale 2009 r. sprzedaż zauważalnie wzrosła. – W stosunku do średniej miesięcznej sprzedaży z I kwartału w kwietniu liczba zbytych pojazdów wzrosła o około 20 proc. W maju, w stosunku do poprzedniego miesiąca, również odnotowaliśmy znaczącą poprawę – mówi szef Wieltonu.

[srodtytul]Rośnie sprzedaż w Polsce [/srodtytul]

W ocenie zarządu najlepiej wygląda sytuacja na polskim rynku. – Popyt systematycznie wzrasta, ponadto zwiększamy swój udział w rynku – twierdzi Masłowski. W minionym okresie blisko co piąta sprzedana w Polsce naczepa była wyprodukowana w wieluńskiej fabryce. Przed rokiem Wielton miał zaledwie 10-proc. udział w rodzimym rynku. Z kolei sprzedaż za granicą, głównie na rynku rosyjskim i ukraińskim, wciąż kuleje. – Branża transportowa w tych krajach przeżywa trudne chwile. Ożywienia oczekujemy najwcześniej w przyszłym roku – nie ukrywa Masłowski.

[srodtytul]Na kryzys rolnicy i budowlańcy[/srodtytul]

Zdaniem szefa Wieltonu, coraz lepiej sprzedają się pojazdy wykorzystywane przez firmy budowlane. – Zgodnie z naszymi oczekiwaniami wywrotki generują gros naszych przychodów. Inwestycje związane z przygotowaniami do organizacji mistrzostw Euro 2012 napędzają koniunkturę – mówi.

Wielton wszedł również w segment pojazdów rolniczych. Zarząd ocenia, że zaprojektowane przez inżynierów Wieltonu przyczepy spotkały się z pozytywnym przyjęciem dilerów sprzętu rolniczego, co dobrze rokuje na przyszłość. – Nasze produkty cenowo będą plasować się w średnim segmencie, pod względem jakości dorównujemy tym z górnej półki – twierdzi Masłowski.

Zarząd jest ostrożny przy stawianiu prognoz wyników. – Operacyjnie w skali całego roku powinniśmy wypracować kilkadziesiąt milionów zysku. Wynik netto zależy od rozliczenia posiadanych opcji – twierdzi Paweł Gońda, wiceprezes odpowiedzialny za finanse. – Staramy się zgodnie z terminem zamykać opcje o wartości bliskiej 20 proc. naszych przychodów. Ważność pozostałych umów przedłużamy, by wygasały w 2010 r. – tłumaczy.

Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska