Rosyjski inwestor branżowy może wesprzeć Centrozap

Nawet 50 mln euro na inwestycję w Komi Centrozap stara się pozyskać od Ilim Timber Industry. Według naszych informacji negocjacje są na zaawansowanym etapie i mogą zostać wkrótce sfinalizowane

Publikacja: 04.09.2009 08:09

Ireneusz Król, prezes Centrozapu

Ireneusz Król, prezes Centrozapu

Foto: PARKIET, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Delegacja Centrozapu przebywa w siedzibie Ilim Timber Industry (ITI) w Petersburgu, gdzie negocjuje warunki przyszłej współpracy. Jak ustalił „Parkiet”, katowicki holding chciałby pozyskać kwotę rzędu 50 mln euro (210 mln zł), zaś rozmowy są na tyle zaawansowane, że strony mogą w ciągu najbliższych dni podpisać przynajmniej list intencyjny.

[srodtytul]Wspólne cele strategiczne[/srodtytul]

– Rozmawiamy z wieloma inwestorami branżowymi i finansowymi – ucina Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Niedawno wspominał o funduszach z Finlandii, Japonii czy USA. Od ITI nie uzyskaliśmy wczoraj żadnego komentarza.

Centrozap zbiera pieniądze na inwestycję realizowaną przez swoją wiedeńską spółkę WoodinterKom w rosyjskiej republice Komi. Do ustalenia pozostaje, czy ITI objąłby papiery Centrozapu, czy „wpompowałby” pieniądze bezpośrednio do WoodinterKom, szykowanego do debiutu na wiedeńskim parkiecie w przyszłym roku. Spółka ta, w zamian za 49-letnią dzierżawę 850 tys. lasów w Komi musi do 2011 roku zbudować tam zakład przerobu drewna.

ITI, jeden z największych rosyjskich producentów tarcicy i przetworzonych wyrobów z drewna, należy do „celulozowego magnata” Borisa Zingarevicha (jest on również współzałożycielem produkującej papier firmy Ilim Pulp). Rocznie ITI produkuje 520 tys. m sześc. tarcicy (dla porównania – nasze KPPD około 200 tys.) oraz 145 tys. m sześc. sklejki (polski czołowy gracz w tej branży Paged Sklejka około 44 tys.). Bazę surowcową koncernu stanowi 4,7 mln ha lasów. Strategia ITI zakłada ekspansję w zakresie produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych do budowy domów – właśnie taką działalność ma prowadzić zakład budowlany w Komi. ITI chce je oferować w Rosji i Chinach (obecny udział tych krajów w sprzedaży to odpowiednio 27 i 40 proc.).

Przypomnijmy, że Centrozap ma zapewnione specjalne przywileje, m.in. obniżone stawki celne na eksport drewna. Zakład w Komi ma docelowo produkować 750 tys. m sześc. gotowych wyrobów rocznie.

[srodtytul]GEM obejmie drugą transzę[/srodtytul]

Zakończenie projektu inwestycyjnego w Komi jest planowane na 2012 rok (wtedy pełną parą ruszy produkcja w zakładzie), a jego wartość na 140 mln euro (600 mln zł) – z czego blisko 90 mln euro to inwestycje rzeczowe. Do tej pory grupa Centrozapu wydała w Komi nieco ponad 10 mln euro. Niedawno jednak spółka pozyskała pierwszego znaczącego partnera – fundusz GEM Global Yeld Fund. Inwestor wyłożył na razie 6,6 mln zł, obejmując 3,6 proc. akcji Centrozapu. Zgodnie z umową, w ciągu trzech lat może jeszcze objąć papiery za ponad 83 mln zł. Według naszych informacji drugą – tym razem większą – transzę akcji GEM powinien kupić już w przyszłym tygodniu.

Katowicka firma kontynuuje poszukiwania kolejnych inwestorów, zainteresowanych projektem w Komi. Niebawem ma również podpisać nową wersję wygasłej w sierpniu umowy z amerykańskim bankiem inwestycyjnym Nova Capital Partners. Wiosną tego roku zobowiązał się on znaleźć podmioty, które wyłożyłyby ponad 100 mln euro na projekt w Komi (umowa z GEM i negocjacje z ITI to pokłosie tego porozumienia).

Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska