Amica chce odrobić stratę półroczną w trzecim kwartale

W lipcu i sierpniu grupa zanotowała duży wzrost sprzedaży. Po trzech kwartałach może już wyjść na plus. Nadal negocjuje z Samsungiem

Publikacja: 05.09.2009 11:24

Amica chce odrobić stratę półroczną w trzecim kwartale

Foto: GG Parkiet

Krajowy producent artykułów gospodarstwa domowego, który miał po pierwszym półroczu 14 mln zł skonsolidowanej straty netto, chce ją odrobić już w trzecim kwartale. Do snucia tak optymistycznych prognoz skłaniają zarząd wyjątkowo dobre wyniki firmy osiągnięte na polskim rynku, w lipcu oraz sierpniu. Pewne symptomy poprawy widoczne są również na rynkach zagranicznych, w tym zwłaszcza w Rosji, kraju w którym spadek sprzedaży szczególnie negatywnie wpływał na kondycję Amiki.

[srodtytul]Większa sprzedaż[/srodtytul]

Jacek Rutkowski, prezes oraz większościowy akcjonariusz spółki z Wronek, informuje, że istotny wpływ na wyniki będzie miał wzrost popytu na pralki i lodówki. W pierwszym półroczu wpływy uzyskiwane z ich sprzedaży stanowiły odpowiednio 26,1 proc. i 20,9 proc. przychodów ogółem. Na początku tego roku nastąpiło jednak załamanie popytu na ten asortyment, co zdecydowało o wysokości poniesionych strat.

W ostatnich miesiącach w Polsce rosło zapotrzebowanie na pralki i lodówki, a tym samym wzrosły też uzyskiwane przez grupę marże. Rutkowski szacuje, że dziś udział spółki w krajowym rynku w obu asortymentach wynosi około 9–10 proc. Na stałym i wysokim poziomie utrzymuje się za to sprzedaż kuchenek (45–48 proc.). Wpływy uzyskiwane z ich sprzedaży stanowią jednak 13,9 proc. skonsolidowanych przychodów ogółem. W pierwszym półroczu sprzedaż grupy wyniosła 558,7 mln zł i była gorsza o 3,6 proc. od uzyskanej w tym samym okresie 2008 r.

Dotychczasową działalność przedsiębiorstwa dobrze oceniają specjaliści. – Amica nadspodziewanie dobrze daje sobie radę, zwłaszcza w kontekście dużej konkurencji zagranicznych koncernów. Pozytywny wpływ na jej przychody ma również eksport – twierdzi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska, zrzeszającego producentów AGD. Grupa z Wronek w pierwszym półroczu ze sprzedaży wyrobów na rynkach zagranicznych miała 45,6 proc. przychodów.

[srodtytul]Rosnący rynek[/srodtytul]

Według zarządu Amiki cały krajowy rynek dużego AGD (pralki, lodówki, kuchenki) wzrósł w pierwszym półroczu o 4,4 proc. Spółka zanotowała jednak zwyżkę tylko o 2 proc. Zarząd informuje, że w pierwszych miesiącach drugiego półrocza jej sprzedaż rośnie już szybciej niż całej branży i zwyżkuje o 3–3,5 proc. w stosunku do porównywalnych okresów. Pozytywne oceny dotyczą również całego rynku AGD. – To jedna z niewielu branż, która stosunkowo dobrze znosi okres spowolnienia gospodarczego. Myślę, że w kolejnych kwartałach będzie lekko rosła – mówi Konecki.

[srodtytul]Rozmowy z Samsungiem[/srodtytul]

„Parkiet” i inne media od kilku miesięcy informują o prowadzonych przez Amikę rozmowach z koreańskim Samsungiem na temat sprzedaży fabryki pralek i fabryki lodówek lub wspólnych inwestycji. Jak przebiegają negocjacje?

– Rozmawiamy również z wieloma innymi inwestorami. Ze względu na klauzulę poufności nie możemy powiedzieć nic innego niż to, że rozmowy są intensywne i trwają – mówi Rutkowski. Pod koniec lipca zapowiadał, że w sierpniu przedstawi pierwsze szczegóły dotyczące współpracy z inwestorem. – Faktycznie sądziliśmy, że rozmowy będą szybciej zakończone. Myślę, że decyzja o współpracy z potencjalnym inwestorem zapadnie do końca roku – dodaje prezes Amiki.

Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska