Ich najważniejszym zadaniem będzie przeprowadzenie restrukturyzacji spółki, wznowienie produkcji oraz przeprowadzenie wszelkich działań niezbędnych do zmiany upadłości likwidacyjnej na układową.

– Najpóźniej w przyszłym tygodniu zamierzam przedstawić zarys planu naprawczego firmy. Chcę z nim zdążyć przed wyprzedażą majątku – mówi Ciok. W sprawie restrukturyzacji będzie wkrótce rozmawiać z wierzycielami. Nowy prezes ma też pomysły na pozyskanie zleceń, ale na razie nie chce ich ujawniać.

Zarząd spotka się również z syndykiem. Pierwsze rozmowy zaplanowano już na jutro. – Chcę przedstawić zarządowi listę wierzycieli i uzyskać od niego opinię w tej sprawie. Do 10 grudnia zamierzam przedstawić oba dokumenty sędziemu komisarzowi (sprawuje nadzór nad syndykiem – red.) – informuje Alina Sobolewska, syndyk ZNTK Łapy.

Lista wierzycieli obejmuje około tysiąca pozycji. W zdecydowanej większości są to pracownicy. Największymi wierzycielami są: Skarb Państwa, ZUS oraz Urząd Miasta i Gminy w Łapach. Syndyk nie podaje do publicznej wiadomości wartości wszystkich zobowiązań spółki do czasu przekazania ich sędziemu komisarzowi.

Niezależnie od działań podejmowanych w sprawie listy wierzycieli syndyk wystawi na sprzedaż majątek ZNTK Łapy. – Na 8 grudnia zaplanowałam publikację ogłoszeń dotyczących zbycia zakładu produkcyjnego, nieruchomości znajdujących się poza nim oraz ośrodka wypoczynkowego w Siano- żętach. Jeśli nie będzie chętnych na cały zakład, wówczas sprzedam go w częściach – zapowiada Sobolewska.