Analitycy zwracają uwagę, iż najprawdopodobniej gorsze oceny w tym kwartale wynikają ze zbytnich oczekiwań kilka miesięcy temu - Teraz jest to bardziej korekta nastrojów, niż przejaw pogorszenia dynamiki - uważa Joanna Klimkowska, z IRG SGH, współautorka badania.
Z analizy rynku wynika, iż wyraźnie poprawia się kondycja przedsiębiorstw publicznych. Zaś wśród firm prywatnych trudności występują tylko w firmach najmniejszych, zatrudniających do 10 pracowników. To nieco inne dane niź z ostatniego badania konkunktury GUS, gdzie firmy mikro mówiły, źe nieźle radzą sobie na rynku, a na problemy z konkurencją zwracały uwagę przede wszystkim firmy średnie. Z badania IRG SGH wynika, że wciąż rośnie zatrudnienie w budownictwie. Najwyższe przyrosty zatrudnienia występują w zakładach budujących obiekty inżynierii lądowej (drogi, linie telekomunikacyjne itp.), najniższe zaś w przedsiębiorstwach publicznych istniejących przed 1990 rokiem.
W porównaniu z poprzednim kwartałem poprawiła się sytuacja finansowa zakładów budowlanych. Ale wciąź w branźy występują spore kłopoty z uzyskiwaniem płątności od kontrahentów.
Zatory płatnicze są barierą dla prawie 41 proc. zakładów. Pod względem inwestycji w budownictwie nadal panuje niekorzystna sytuacja. We wszystkich analizowanych grupach zakładów salda inwestycji są ujemne, a przewidywania dotyczące nakładów inwestycyjnych w następnym kwartale są podobne do obecnych ocen.