– Faktycznie w 2013 r. rozpoczęliśmy proces poszukiwania inwestora dla posiadanego w naszym portfelu pakietu akcji Rafametu – mówi Joanna Zakrzewska, rzeczniczka ARP.
– Uznaliśmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie – na razie – utrzymanie akcji Rafametu i dalsza budowa wartości spółki – dodaje Zakrzewska. Agencja chciała pozyskać dla Rafametu silnego partnera, gwarantującego rozwój i dalszą ekspansję. ARP wierzy, że dzięki wybudowanej hali wysokiego montażu zwiększą się możliwości pozyskiwania zleceń w nowych segmentach rynku.
Realizacja hali montażowej w Kuźni Raciborskiej, o której mowa, przebiega bez opóźnień. – Obecnie, po pozytywnych odbiorach branżowych, czekamy na pisemną decyzję Urzędu Nadzoru Budowlanego dopuszczającego halę do użytkowania – mówi „Parkietowi" Longin Wons, prezes Rafametu. – W najbliższym czasie do nowej hali będą wprowadzane pierwsze elementy składowe nowych obrabiarek – dodaje prezes.
Firma jest producentem obrabiarek specjalnych do obróbki kolejowych zestawów kołowych. Działa na rynku globalnym – udział eksportu w sprzedaży wynosi 70–80 proc. – Nowa hala ma cechy inwestycji rozwojowej i innowacyjnej, ale również jest to inwestycja odtworzeniowa, która była konieczna w firmie chcącej produkować obrabiarki dla współczesnego klienta – tłumaczy Wons.
Rafamet pracował też nad restrukturyzacją Zespołu Odlewni. Jest to podmiot zależny od spółki. – Wydaje się, że udało się doprowadzić do trwałego odzyskania rentowności przez odlewnię. Ten rok powinien być dla niej korzystny – komentuje Wons.