Rafamet: Nowa hala na finiszu. Szansa na więcej zleceń

Agencja Rozwoju Przemysłu, która ma 47 proc. akcji Rafametu, na razie nie sprzeda tych papierów. ARP wierzy w rozwój firmy i pozyskiwanie zleceń w nowych segmentach rynku.

Aktualizacja: 07.02.2017 00:31 Publikacja: 29.01.2015 05:00

Rafamet: Nowa hala na finiszu. Szansa na więcej zleceń

Foto: spółka

– Faktycznie w 2013 r. rozpoczęliśmy proces poszukiwania inwestora dla posiadanego w naszym portfelu pakietu akcji Rafametu – mówi Joanna Zakrzewska, rzeczniczka ARP.

– Uznaliśmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie – na razie – utrzymanie akcji Rafametu i dalsza budowa wartości spółki – dodaje Zakrzewska. Agencja chciała pozyskać dla Rafametu silnego partnera, gwarantującego rozwój i dalszą ekspansję. ARP wierzy, że dzięki wybudowanej hali wysokiego montażu zwiększą się możliwości pozyskiwania zleceń w nowych segmentach rynku.

Realizacja hali montażowej w Kuźni Raciborskiej, o której mowa, przebiega bez opóźnień. – Obecnie, po pozytywnych odbiorach branżowych, czekamy na pisemną decyzję Urzędu Nadzoru Budowlanego dopuszczającego halę do użytkowania – mówi „Parkietowi" Longin Wons, prezes Rafametu. – W najbliższym czasie do nowej hali będą wprowadzane pierwsze elementy składowe nowych obrabiarek – dodaje prezes.

Firma jest producentem obrabiarek specjalnych do obróbki kolejowych zestawów kołowych. Działa na rynku globalnym – udział eksportu w sprzedaży wynosi 70–80 proc. – Nowa hala ma cechy inwestycji rozwojowej i innowacyjnej, ale również jest to inwestycja odtworzeniowa, która była konieczna w firmie chcącej produkować obrabiarki dla współczesnego klienta – tłumaczy Wons.

Rafamet pracował też nad restrukturyzacją Zespołu Odlewni. Jest to podmiot zależny od spółki. – Wydaje się, że udało się doprowadzić do trwałego odzyskania rentowności przez odlewnię. Ten rok powinien być dla niej korzystny – komentuje Wons.

Zdaniem prezesa IV kwartał był bardzo dobry. Jednak po trzech kwartałach 2014 r. spółka notowała stratę 1,2 mln zł przy 58 mln przychodów. Zdaniem prezesa obecnie jest lepiej, jeżeli chodzi o portfel kontraktów. – Naszą ambicją jest, aby ten rok był lepszy od 2014 r. Zwiększona liczba zapytań ofertowych na duże obrabiarki jest tego symptomem – kończy Wons.

Budownictwo
Marek Wielgo, Rynekpierwotny.pl: Klienci czekają jeszcze z kupnem lokali, bo to się opłaca
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Murapol ze stabilną sprzedażą kwartalną, podtrzymuje cel na cały rok
Budownictwo
Presja na wzrost czy na spadek cen mieszkań? Przyjmowanie zakładów
Budownictwo
Mirbud z pierwszym kontraktem kolejowym
Budownictwo
Kto zbuduje terminal CPK w Baranowie? Warunki postępowania kością niezgody