Walne zgromadzenie wyznaczono na 31 lipca. Projekt uchwały zakłada emisję warrantów dla Jerzego Wiśniewskiego, prezesa i założyciela firmy, które będą uprawniać do objęcia akcji serii I po cenie emisyjnej równej wartości nominalnej, czyli 2 gr. Bieżący kurs to 1,7 zł. Projekt uchwały nie precyzuje, ile akcji serii I ma wypuścić PBG – to zależy od tego, ile papierów zostanie wyemitowanych dla wierzycieli.

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem emisji jest przyznanie prezesowi Wiśniewskiemu wpływu na działalność spółki w okresie wykonywania przez nią układu z wierzycielami. Głosowania w sprawie przyjęcia lub odrzucenia układu odbędą się od 3 do 5 sierpnia. Odnośnie do ceny emisyjnej – taka sama ma obowiązywać dla wierzycieli, którzy będą obejmować nowe akcje PBG.

Zgodnie z propozycjami układowymi jedynie najmniejsi wierzyciele odzyskają wszystkie pieniądze. Pozostali – od 8 do 21 proc., do tego w ratach. Kluczowi wierzyciele, oprócz spłaty w gotówce, mają otrzymać akcje PBG, uzyskując łącznie około 75 proc. w podwyższonym kapitale. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, udział prezesa Wiśniewskiego ma się skurczyć z 42,2 do prawie 24 proc. Udział obecnych akcjonariuszy poza Wiśniewskim skurczy się do zaledwie 1,4 proc. w podwyższonym kapitale. Po zatwierdzeniu układu działalność operacyjna PBG będzie się opierać na dwóch filarach. Pierwszy to segment ropy i gazu, w którym PBG miało historycznie znaczny udział. Drugi filar to współpraca ze spółką zależną, giełdowym Rafako, przy inwestycjach budowlanych w segmencie energetycznym.