Według danych GUS łączna średnia liczba etatów w branży meblarskiej w I kwartale 2015 roku wyniosła 139,5 tys. osób, czyli o 6,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. W kolejnych miesiącach było jeszcze lepiej. Przykładowo na koniec czerwca zatrudnionych było już około 140 tys. osób.
– W kolejnych latach wśród giełdowych spółek sektora meblowego zatrudnienie powinno rosnąć najdynamiczniej w Forte. Jest to związane z planowanym do końca 2016 r. wzrostem mocy produkcyjnych fabryk tej spółki do poziomu 7,5 mln paczek mebli rocznie – mówi Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Według jego szacunków w 2017 r. Forte będzie zatrudniać 3300 pracowników. Na koniec ub.r. było ich ponad 2,6 tys. Liczba etatów w tej firmie powinna rosnąć liniowo w stosunku do potencjału produkcyjnego, jak to było widoczne w 2014 roku.
Zauważa jednak, że wzrost średniej pensji w spółce był minimalny. Dlatego koszty Forte nie zwiększyły się drastycznie. – Może to być jednak czynnik ryzyka w kolejnych latach – dodaje.
Z kolei w głównej spółce segmentu meblowego grupy Paged, tj. Paged Meble, która posiada w Polsce trzy zakłady produkcyjne i sprzedaje meble do około 50 krajów, zatrudnienie na koniec czerwca było podobne jak rok temu. Spółka prowadzi rekrutacje na kluczowe stanowiska produkcyjne, wymagające kompetencji technicznych, np. tapicerów czy specjalistów z zakresu automatyki, mechaników i elektryków.