Ogólnopolski Atal podał, że w całym 2021 r. znalazł nabywców na 4258 lokali (licząc umowami deweloperskimi, bez rezerwacji). Jeszcze nigdy w historii żadna spółka nie przekroczyła pułapu 4 tys., opierając sprzedaż na klientach detalicznych.
Sam Atal w minionym roku zawarł jedną transakcję z funduszem PRS (najem instytucjonalny), ale niewielką (132 lokale). Murapol po trzech kwartałach raportował sprzedaż 2,32 tys. mieszkań inwestorom indywidualnym, ale i podpisał potężną umowę sprzedaży 1,7 tys. lokali funduszowi. Sam Murapol nie zdecydował się włączyć transakcji PRS do podawanego przez siebie wyniku sprzedaży, jednak ostatnie zmiany na rynku każą oczekiwać, że spółki wkrótce będą regularnie uwzględniać dwa rodzaje transakcji w sprawozdaniach.
Na dobrej drodze do pokonania pułapu 4 tys. mieszkań sprzedanych w 2021 r. w oparciu wyłącznie o klientów detalicznych jest Robyg, który po trzech kwartałach raportował sprzedaż 3,53 tys. mieszkań.
Wracając do Atalu – w samym IV kwartale minionego roku spółka sprzedała 1039 mieszkań i jest to wynik odpowiednio o 14,5 i 10,5 proc. słabszy niż w rekordowych drugim i trzecim kwartale ub.r. Niemniej ponad 1 tys. kwartalnie to wynik historycznie bardzo wysoki.
Prezes Zbigniew Juroszek uważa, że i w 2022 r. spółka ma potencjał znalezienia nabywców na 4 tys. lokali. Na koniec grudnia deweloper miał zawartych 710 umów rezerwacyjnych.