Kiedy w marcu 2020 r. uczestnicy corocznej konferencji Izby Domów Maklerskich opuszczali Bukowinę Tatrzańską, chyba nikt się nie spodziewał, że na kolejne dyskusje o rynku kapitałowego w górskiej scenerii trzeba będzie czekać ponad dwa lata. Po pandemicznych ograniczeniach konferencja wraca jednak do korzeni. Ci, którzy nie mogą stawić się w Bukowinie, mają możliwość śledzenia wydarzenia również online.
Oficjalnie impreza ruszyła w niedzielę i potrwa do środy. Jej hasło przewodnie to „Rynek kapitałowy wobec przemian gospodarczych XXI wieku i wyzwań zrównoważonego rozwoju". Tak jak przyzwyczaiły nas do tego poprzednie edycji konferencji, także i podczas tegorocznego wydarzenia nie zabraknie wielu ważnych osób.
Gośćmi honorowymi są m.in.: Jacek Jastrzębski przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz jego zastępca Rafał Mikusiński, Artur Soboń, wiceminister finansów, Katarzyna Szwarc, pełnomocnik ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego czy też Paweł Borys, prezes Polskiego Fundusz Rozwoju.
Prelekcję otwierającą konferencję poprowadzi Łukasz Hardt, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Patronem medialnym imprezy jest Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet". – Polska gospodarka stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Konieczne będą wielkie inwestycje w infrastrukturę, w ochronę środowiska naturalnego, w przebudowę systemu opieki zdrowotnej, transformację cyfrową, zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Środki publiczne i kredyty bankowe nie będą wystarczające. Rynek kapitałowy może pomóc w finansowaniu transformacji kluczowych sektorów gospodarki. W dobie rosnących wyzwań ekologicznych i ograniczonych zasobów naturalnych, innowacyjny i równoważony rozwój gospodarczy to gwarancja postępu cywilizacyjnego. Im silniejszy będzie polski rynek kapitałowy, tym skuteczniej będzie mógł służyć rozwojowi gospodarczemu kraju i budowaniu zamożności obywateli – podkreśla Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.
Organizatorzy przygotowali w sumie 13 paneli branżowych oraz siedem warsztatów i prezentacji. Nie zabraknie tematów makroekonomicznych i gospodarczych, tych związanych z rynkiem kapitałowy i jego strategią, samą giełdą, branżą maklerską, inwestorami, rolą technologii na rynku czy też zagadnieniami prawnymi oraz z obszaru ESG.