Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.05.2021 15:00 Publikacja: 05.05.2021 15:00
Foto: Adobestock
MF chce, aby egzamin na maklera był przeprowadzany raz roku, w marcu. W normalnych warunkach odbywał się on dwa razy w roku: w marcu i październiku. „Relatywnie niewielka liczba osób podchodzących w szczególności do sprawdzianu umiejętności dla maklerów papierów wartościowych powoduje, że wprowadzenie takiego rozwiązania wpłynie na obniżenie kosztów przeprowadzania sprawdzianu umiejętności" – czytamy w uzasadnieniu. Liczba egzaminów na doradcę inwestycyjnego, włącznie ze sprawdzianem umiejętności, ma być ograniczona z siedmiu do czterech. Argumentacja jest podobna jak w przypadku egzaminu maklerskiego. „Ograniczenie to podyktowane jest relatywnie niewielką liczbą zdających w ramach poszczególnych etapów egzaminu, kosztami ponoszonymi w związku z egzaminami, które w dużej mierze kształtują się niezależnie od liczby zdających, oraz znaczącym obciążeniem pracą członków komisji egzaminacyjnych w związku z obecną liczbą egzaminów, bowiem co do zasady każdy z egzaminów tworzy konieczność opracowania pytań, w tym nawet kilkudziesięciu, na I etap egzaminu, sprawdzenia prac o charakterze opisowym w II i III etapie, a zwykle także rozpatrzenia odwołań oraz przygotowania odpowiedzi na odwołania" – brzmi stanowisko MF. Pomysł MF zakłada też m.in. wykorzystanie w większym stopniu możliwości internetu np. przy składaniu wniosków na egzamin. – Analizujemy projekt rozporządzenia i w procesie konsultacji zgłosimy sugestie Związku. Sądzimy, że możliwość elektronicznych zgłoszeń i potwierdzeń na egzaminy jest ważną i potrzebna zmianą upraszczającą proces egzaminacyjny dla kandydatów. Z drugiej strony legislacyjne ograniczenie częstotliwości egzaminów na doradcę inwestycyjnego i sprawdzianu umiejętności zmniejsza szansę na uzyskanie licencji i dopływ nowej kadry na rynek kapitałowy, którego rozwój obecnie nabiera tempa – mówi Paweł Cymcyk, prezes ZMiD. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
XTB przebija kolejny sufit. Akcje brokera po dwóch godzinach środowego handlu drożały o prawie 8 proc. i tym samym ustanowiły nowy, historyczny szczyt notowań.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
XTB na rynku francuski wprowadziło PEA, produkt który ma wspierać długoterminowych inwestorów.
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
Przy trudnym w ostatnich dniach dla inwestorów otoczeniu rynkowym akcje brokera utrzymują wartość, a nawet zyskują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas