Kolejni analitycy na kadrowej karuzeli

Trwa wyścig zbrojeń w branży maklerskiej. Działania jednych wywołują reakcję innych. A to pewnie jeszcze nie koniec przetasowań.

Publikacja: 30.10.2021 06:25

Kolejni analitycy na kadrowej karuzeli

Foto: Adobestock

 

Tak jak można było się spodziewać, mamy kolejną odsłonę zmian kadrowych wśród analityków giełdowych. Tym razem w centrum uwagi jest Erste Securities, Ipopema Securities oraz BM Pekao.

Erste w ofensywie

Erste Securities uzupełnia wakaty po tym, jak z firmą pożegnało się trzech analityków. Mowa o Tomaszu Dudzie, Emilu Popławskim oraz Marcinie Górniku. Już wcześniej Erste ściągnęło do siebie Łukasza Jańczaka oraz Krzysztofa Kawę (obaj przyszli z Ipopemy Securities), a skład mają też wzmocnić Jakub Szkopek, który ostatnio związany był z BM mBanku, oraz Piotr Bogusz. Transfer tego ostatniego jest szczególnie ciekawy. Bogusz niedawno bowiem zmieniał pracę. W pierwszej połowie roku przeszedł z BM mBanku do BM Pekao. Nowy szefem analiz w Erste jest z kolei Cezary Bernatek, który objął to stanowisko po odejściu Dudy.

– Zespół został tak skompletowany, aby realizować naszą strategię w zakresie produktu analitycznego, która oparta jest na trzech prostych filarach: jakość produktu, komunikacja z klientami, szerokość pokrycia – mówi Bartosz Świdziński, członek zarządu Erste Securities. – Jeżeli chodzi o pierwszy filar, to jest oczywisty: dostarczanie klientom jakościowych informacji o spółkach, sektorze czy otoczeniu mającym wpływ na dany biznes. Komunikacja z klientami jest dla nas kluczowa i tutaj przede wszystkim myślę o aktywnym kontakcie z klientem, ale też otwartości na potrzeby inwestorów. Trzeci filar to szerokość pokrycia analitycznego i mam na myśli tutaj własny produkt analityczny, który tak jak DNA naszej organizacji jest i będzie dotyczył regionu Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Świdziński.

Odejście Bogusza z BM Pekao nie jest jedynym transferem, który dotknął brokera spod znaku żubra. Z firmą rozstaje się również Łukasz Kosiarski. Według naszych informacji zasilić ma szeregi Ipopemy Securities. Z kolei przedstawiciele BM Pekao już wcześniej sygnalizowali, że będą chcieli ściągnąć do siebie jeszcze dwie osoby. Na razie nie chcą zdradzać, o kogo chodzi. Z naszych informacji wynika jednak, że firmę ma wesprzeć Michał Fidelus, ostatnio związany z DM BDM. Druga osoba ma się pojawić w BM Pekao w grudniu.

Efekt domina

Skąd w tym roku taki ruch wśród analityków giełdowych? Z jednej strony można mówić o efekcie domina. Zapoczątkowało je wspomniane BM Pekao, które postanowiło mocniej zaistnieć z analizami giełdowymi i zbudować zespół z prawdziwego zdarzenia (docelowo ma on liczyć 12 osób). BM Pekao postawiło na ludzi sprawdzonych w boju i ściągnęło do siebie analityków z konkurencyjnych firm. Te, chcąc utrzymać ciągłość analiz w poszczególnych branżach, musiały szukać nowych ludzi i w tym przypadku też większość postawiła na osoby pracujące już na rynku. To stworzyło kolejne wakaty, które znowu są uzupełniane ludźmi z konkurencyjnych firm. I tak Ipopema po odejściu Jańczaka postawiła na Martę Czajkowską-Bałdygę, w ostatnim czasie związaną z Haitong Bankiem. W grudniu do Ipopemy ma także dołączyć Adrian Górniak, który aktualnie pracuje w DM BDM.

Drugi czynnikiem, który może napędzać ruch w branży analityków, jest generalna poprawa sytuacji w biurach i domach maklerskich. Wybuch pandemii sprawił, że brokerzy zaczęli zarabiać w końcu większe pieniądze i mogą myśleć o rozwoju oferty. Dla części osób nowe wyzwania, a nierzadko również atrakcyjniejsze warunki finansowe są dobrymi argumentami, by zmienić pracodawcę. Nie można więc wykluczyć, że nie tylko jesień, ale i końcówka roku w gronie analityków giełdowych będzie gorąca.

Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności