Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy Związek Banków Polskich szacuje, jakie będę koszty negatywnego dla banków wyroku TSUE w ważnej kwestii frankowej?
Mamy swoje analizy, ale w przestrzeni publicznej, żeby zachować wymiar obiektywności, odwołujemy się do wyliczeń przedstawionych przez Komisję Nadzoru Finansowego. W przypadku negatywnego dla sektora rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnego z lutową opinią rzecznika generalnego TSUE, koszty dla banków sięgają do 100 mld zł. Mówimy o całościowym koszcie do poniesienia wyrażonym przede wszystkim w rezerwach na ryzyko prawne hipotecznych kredytów walutowych. Przy czym część tych rezerw już została utworzona, reszta musi zostać dotworzona.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.