Zarząd PKO BP przyjął dzisiaj w nowym brzmieniu zasady zarządzania adekwatnością kapitałową i kapitałem własnym banku i grupy kapitałowej, które obejmują swym zakresem między innymi kwestie polityki dywidendowej. Zasady zatwierdziła już rada nadzorcza.
W raporcie czytamy, że celem polityki dywidendowej jest optymalne kształtowanie struktury kapitałowej banku i grupy z uwzględnieniem zwrotu z kapitału i jego kosztu, potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem, przy jednoczesnej konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu współczynników adekwatności kapitałowej. Polityka dywidendowa zakłada możliwość realizowania wypłat z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych wskaźników adekwatności kapitałowej, wynikających z obowiązujących przepisów prawa i wymogów regulacyjnych oraz określonego przez Komisję Nadzoru Finansowego dla celów wypłaty dywidendy przez PKO BP minimalnego poziomu współczynnika kapitału Tier 1 na poziomie 14,62 proc.
Sęk w tym, że przedstawiona dzisiaj polityka nie wnosi niczego nowego, a bank nie informuje wprost czy będzie w stanie podzielić się zyskiem wypracowanym w ubiegłym roku (wyniósł według prognoz około 2,9 mld zł netto).
Najprawdopodobniej jednak PKO BP dywidendy w tym roku nie wypłaci. Wprawdzie wymóg kapitału Tier 1 na poziomie 14,62 proc. będzie spełniał z nawiązką, ale w grudniowej rekomendacji KNF wprowadziła definicję „banków istotnie zaangażowanych w hipoteki walutowe" (to instytucje, których kredyty takiego typu stanowią ponad 5 proc. portfela kredytowego ogółem). Regulator nałożył na nie dodatkowe kryteria. Pierwsze bazuje na udziale walutowych hipotek w portfelu, drugie zaś na udziale hipotek walutowych udzielonych w latach 2007 i 2008 (to kredyty decydujące o wysokości strat banków w przypadku ustawowego rozwiązania sprawy frankowej). Im większy udział hipotek walutowych w portfelu i im więcej jest tych z lat 2007 i 2008, tym bardziej maleje potencjał banku do wypłaty dywidendy. W przypadku PKO BP, a także Millennium, mBanku i BZ WBK powoduje to, że mimo spełniania przez te banki kryterium wskaźnika kapitału Tier 1, to dodatkowe wymogi narzucone z powodu portfeli frankowych uniemożliwiają podział zysku.