Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Widoczne jest to szczególnie w segmencie nieruchomości w przypadku odnowień kredytów. Konkurencja ze strony instytucji finansowych mających siedzibę poza Polską, a więc niepłacących podatku bankowego, jest silna i wpływa to negatywnie na sprzedaż kredytów korporacyjnych przez banki w Polsce – mówił na niedawnej konferencji Maciej Reluga, członek zarządu i główny ekonomista BZ WBK.
Pytani o to przedstawiciele ING Banku Śląskiego wskazali, że nie jest to nowe zjawisko, widoczne było już w poprzednich latach. – Ale najprawdopodobniej po wprowadzeniu podatku bankowego nasiliło się. Przewaga zagranicznych banków w tym zakresie jest wymierna, bo 50 pkt baz. netto podatku to sporo, w wielu przypadkach może zwiększać koszt kredytu korporacyjnego o połowę – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.