Poczta Polska rozważa możliwość udostępnienia swoim pracownikom akcji Banku Pocztowego - poinformował PAP prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. - Bardzo poważnym elementem, który rozważamy korzystając z faktu, że to bank Poczty Polskiej, jest akcjonariat pracowniczy. Umożliwilibyśmy wykup akcji banku pracownikom Poczty Polskiej. To na razie jest koncepcja. Bank ją przygotowuje do ewentualnej realizacji - powiedział Sypniewski.
Od kilku lat 75 proc. akcji Banku Pocztowego znajduje się w rękach Poczty Polskiej, pozostałe 25 proc. ma PKO BP, największy bank w Polsce, który kiedyś mocno zabiegał o przejęcie Banku Pocztowego. Dwa lata temu instytucja była bardzo bliska debiutu na GPW, ale ofertę publiczną wstrzymały słabe nastroje na GPW wobec banków spowodowane wprowadzeniem podatku od aktywów i pomysłami przewalutowania kredytów frankowych. Za akcje Pocztowego oferowano zaledwie ok. 0,6 ich wartości księgowej, co dla Poczty było wyceną nie do przyjęcia.
Sypniewski przyznał, że gdyby taka koncepcja miała zostać zrealizowana, to nie dojdzie do tego w ciągu najbliższego roku. Nie zdradził więcej szczegółów, ale gdyby doszło do realizacji takiego rozwiązania, to pracownicy Poczty Polskiej staliby się współwłaścicielami Banku Pocztowego.
Sypniewski zaznaczył, że nie jest rozważana możliwość wprowadzenia Banku Pocztowego na warszawską giełdę. - Zarząd Banku Pocztowego opracował jego strategię i to on odpowiada za wybór ścieżki zwiększenia swojego kapitału. Z tego co wiem, to w tych ścieżkach nie ma giełdy, nie jest ona rozważana - powiedział prezes.
Parę dni temu walne zgromadzenie Banku Pocztowego zgodziło się na emisję akcji, z której kredytodawca pozyska 90 mln zł na dokapitalizowanie umożliwiające przyśpieszenie kredytowania. Dodatkowo Bank Pocztowy emituje też obligacje.