Analitycy Vestor DM przedstawioną przez nowy zarząd Alior Banku strategię na lata 2017-2020 odbierają pozytywnie. Dzisiaj zarząd banku (działający od czerwca w nowym składzie i pod kierownictwem Michała Chyczewskiego) przedstawił sposób wykonania i aktualizację strategii przyjętej w marcu jeszcze przez poprzednią ekipę Wojciecha Sobieraja.
Główny kierunek utrzymany
Eksperci Vestora zwracają uwagę, że kluczowe elementy nowej strategii pokrywają się z realizowaną i prezentowaną w marcu. „Alior w dalszym ciągu ma być innowacyjnym bankiem skoncentrowanym na klientach detalicznych oraz małych i średnich firmach, chociaż nieco większą wagę nowy zarząd wydaje się przykładać do mikro- i małych przedsiębiorstw. Strategia zakłada kontynuację dynamicznego wzrostu wolumenów kredytowych, a kluczowym produktem ma pozostać pożyczka gotówkowa" – dodają w raporcie. Rynek dobrze odebrał strategię, kurs akcji Aliora rośnie dzisiaj o 3,6 proc., do 72,34 zł.
Cele finansowe są zbliżone do zakładanych w poprzedniej strategii, chociaż ROE (14 proc. vs. 8 proc. w 2016 r.), NIM (5.1 proc. vs. 4.5 proc. w poprzedniej strategii oraz 4.5 proc. w 2016 r.) oraz wskaźnik C/I (39 proc. vs. 49 proc. w 2016 r.) mają zostać osiągnięte już w 2019 r. Strategia zakłada również nieco głębszą redukcję kosztów ryzyka (do 1,6 proc. w 2020 r. vs. 1,7 proc. w poprzedniej strategii oraz 1,9 proc. w 2016 r.).
Planowane ambitne poziomy ROE i COR
„O ile założenia dotyczące efektywności kosztowej są zbliżone do naszych oczekiwań, docelowy poziom ROE, marży odsetkowej (nawet pomimo zakładanej przez bank podwyżki stóp procentowych o 25 bp w 2019 r.) oraz kosztów ryzyka uważamy za bardzo ambitne. Niemniej jednak kluczowe w naszym przekonaniu jest podtrzymanie w nowej strategii głównych kierunków dotychczasowego rozwoju banku" – dodaje Michał Fidelus, dyrektor działu analiz Vestor DM i autor raportu.
Poprzednia strategia zakładała osiągnięcie 14-proc. ROE w 2020 r. Strategia zakłada, że poziom ten może zostać przekroczony dzięki dodatkowym inicjatywom (do 16 proc.). Co ważne, założono też utrzymanie rocznego tempa wzrostu wolumenu kredytów na poziomie 5-6 mld zł brutto (zgodnie z założeniami strategii, wcześniej pojawiały się sygnały, że to tempo może zostać obniżone). Alior nie planuje emisji akcji, rozważa wzięcie dalszego udziału w konsolidacji rynku.