Bank w nocy z poniedziałku na wtorek opublikował opóźnioną informację poufną dotyczącą podjęcia przez zarząd decyzji o powołaniu projektu, którego celem jest analiza opcji strategicznych w ramach Grupy PZU z uwzględnieniem potencjalnej transakcji połączenia z Pekao oraz decyzji o wyborze doradcy mającego wspierać bank w tym procesie.

Nic nie jest przesądzone

Decyzja w sprawie opóźnienia informacji poufnej zapadła w środę, 11 października. Opóźnienie to zdaniem banku było uzasadnione ochroną jego interesów, a „w szczególności przekazanie jej niezwłocznie do publicznej wiadomości mogło w ocenie zarządu negatywnie wpłynąć na jego pozycję negocjacyjną w razie podjęcia ewentualnych rozmów" lub zagrozić interesom akcjonariuszy. Zarząd dodał, że jego zdaniem przedwczesna publikacja informacji poufnej mogła wprowadzać obecnych i potencjalnych akcjonariuszy w błąd co do prawdopodobieństwa dojścia transakcji do skutku oraz jej warunków. Alior podkreśla, że na razie żadne decyzje co do wyboru ewentualnej opcji nie zostały podjęte, a przeprowadzane analizy mają charakter wstępny. „Dotychczasowe prace nie przesądzają o rekomendowaniu przez zarząd Alior Banku ewentualnej transakcji kapitałowej lub innej formy współpracy" – dodano w komunikacie. Alior jest obecnie wart 9,07 mld zł.

PZU od czerwca tego roku kontroluje 20 proc. akcji Banku Pekao (PFR ma kolejne 12,8 proc.), drugiego co do wielkości banku w Polsce. Od ponad dwóch lat jest też największym akcjonariuszem Aliora (ma 31,6 proc.), ósmego gracza w naszym kraju. Plotki o połączeniu Pekao i Aliora, w poszukiwaniu przede wszystkim oszczędności kosztowych i w mniejszym stopniu synergii przychodowych, pojawiały się już latem. Michał Chyczewski, p.o. prezesa Aliora, zapytany w lipcu przez „Parkiet" o taką możliwość odpowiedział: „Bank nie prowadzi rozmów na temat fuzji. Jest sporo obszarów, w których możemy współdziałać zarówno z PZU, jaki i bankiem Pekao, będziemy się nad nimi zastanawiać. W grę wchodzi zarówno współpraca produktowa i dystrybucyjna, jak i kapitałowa, które mogą przynosić spore synergie".

Jest list intencyjny

Alior zapewnia, że rozpoczęcie analiz w sprawie ewentualnego połączenia nie ma wpływu na bieżącą działalność biznesową i realizację inicjatyw strategicznych, przewidzianych w przedstawionym na początku października Planie Operacjonalizacji Strategii Cyfrowego Buntownika.

W poniedziałek Alior i Pekao podpisały list intencyjny wyrażający wolę podjęcia wstępnych rozmów dotyczących potencjalnych strategii współpracy, które „mogłyby zostać wypracowane w celu zwiększenia wartości dla akcjonariuszy oraz klientów". Dodano, że podjęcie wstępnych rozmów oraz przeprowadzenie stosownych analiz, z uwzględnieniem wymiany informacji poprzedzonej uzyskaniem odpowiednich autoryzacji, będzie miało na celu ocenienie zasadności tej współpracy w oparciu o różne scenariusze. Zarząd Aliora jeszcze raz podkreślił, że na razie żadne decyzje co do wyboru ewentualnego scenariusza współpracy oraz jej potencjalnych warunków nie zostały podjęte. Dotychczasowe prace nie przesądzają o rekomendowaniu przez Aliora jakiegokolwiek ewentualnego scenariusza współpracy.