Millennium przyjął nową strategię do 2020 r. Poprzednia – jak zwykle w przypadku tego banku trzyletnia – dobiega końca. Celem jest osiągnięcie w 2020 r. 1 mld zł zysku netto (w bieżącym roku wypracuje blisko 700 mln zł netto).
Punktem wyjścia do nowej strategii są obecna dobra sytuacja makroekonomiczna w Polsce i nowe trendy w branży bankowej. Bank wskazuje na rosnące oczekiwania co do standardów doświadczenia klienta i personalizacji, cyfryzacji oraz na rosnący i coraz bardziej konsolidujący się rynek bankowy w Polsce, a także na zwiększającą się presję na efektywność i nadchodzące zmiany w regulacjach (PSD2, MiFID II).
Także inne banki szykują się lub dopiero co opublikowały nową strategię. W tej drugiej grupie jest Alior, który na początku października przedstawił plan wdrożenia i niewielkie modyfikacje przyjętej w marcu, jeszcze za poprzedniego zarządu, strategii „cyfrowego buntownika". Z kolei BZ WBK na początku tego roku zmodyfikował strategię w zakresie finansowania korporacji i zapowiedział, że w jej ramach będzie koncentrował się na wybranych sektorach. Prezesem tego trzeciego co do wielkości banku w Polsce od roku jest Michał Gajewski i nowy zarząd pod jego wodzą nie zmieniał strategii na lata 2016–2018. Planów takich na razie nie ma, choć częściowo zmodyfikowana zostanie jej część dotycząca dystrybucji.
Wiadomo, że nową strategię przedstawi niebawem Pekao, który od czerwca ma nowy zarząd kierowany przez Michała Krupińskiego. Pierwotnie jej publikacja miała nastąpić w okolicach prezentacji wyników za III kwartał (8 listopada), ale wiadomo już, że będzie opóźnienie. Powodem jest zapowiedziane niedawno rozpoczęcie analiz w sprawie ewentualnego połączenia z Aliorem.
Strategię zmodyfikuje też PZU, główny akcjonariusz Pekao i Aliora. Ubezpieczyciel zaznacza, że chce dać pierwszeństwo Pekao w ogłoszeniu własnej strategii. Zdaniem prezesa Pawła Surówki ogłoszenie strategii PZU „to kwestia najbliższych tygodni" i stanie się to albo przed końcem tego roku, albo w styczniu 2018 r.