Dzisiaj Bank Millennium złożył w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o udzielenie zezwolenia na utworzenie banku hipotecznego o nazwie "Millennium Bank Hipoteczny" z siedzibą w Warszawie. Kapitał zakładowy banku wyniesie 40 mln zł. Ma to być kolejny podmiot w grupie kapitałowej banku, którego jedynym akcjonariuszem będzie Bank Millennium.
- Zgodnie z założeniami trzyletniej strategii banku na lata 2018 – 2020, kredyty hipoteczne są nadal istotnym elementem naszego biznesu. Bank hipoteczny, który właśnie tworzymy to inwestycja w przyszłość i sygnał dla rynku, że zrównoważony rozwój akcji kredytowej jest dla nas niezwykle ważny. Bank hipoteczny zapewniający średnio i długoterminowe finansowanie to paliwo dla dalszego rozwoju rynku finansowania nieruchomości i zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków – mówi Joao Brás Jorge, prezes Banku Millennium.
Posiadanie w grupie takiej instytucji ma wymierne korzyści – banki hipoteczne jako jedyne mogą emitować listy zastawne, czyli długoterminowe, bezpieczne obligacje oparte i zabezpieczone na najlepszej jakości (najbezpieczniejszych) kredytach mieszkaniowych. Ich emitowanie pozwala na uzyskanie długoterminowego i taniego finansowania. Wprawdzie obecnie z finansowaniem banki problemu nie mają zarówno pod względem dostępności jak i ceny, ale mimo że depozyty są tańsze, to ich wadą jest ich krótki termin. Dlatego, oraz z powodu regulacji, banki muszą zwiększyć udział długoterminowego finansowania, szczególnie najdłuższych kredytów jakimi są hipoteki. Obecnie najlepszym i najtańszym na to sposobem jest właśnie emisja listów zastawnych.
Obecnie banki hipoteczne mają w swoich grupach PKO BP, Pekao i mBank. W połowie stycznia Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, aby ING Bank Śląski utworzył swój bank hipoteczny a w marcu – o rozpoczęciu prac poinformował BZ WBK. Rok temu pisaliśmy, że niektóre mniejsze banki, mające zbyt małą skalę by samemu utworzyć taki banki i aby miało to sens ekonomiczny, rozważały utworzenie wspólnego banku hipotecznego, który można określić mianem „apeksowy" (czyli zajmującego się tylko spełnianiem wymogów regulacyjnych). Rok temu projekt taki rozważały m.in. BGŻ BNP Paribas, Millennium, Alior, Raiffeisen Polbank, Credit Agricole i Eurobank. Wygląda jednak na to, że każdy będzie robił to sam. Millennium postulował wcześniej, aby zmienić przepisy w ten sposób, by listy zastawane mogły emitować nie tylko banki hipoteczne.