Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.08.2019 09:45 Publikacja: 17.08.2019 09:45
Foto: Adobestock
Dzięki temu będą one mogły inicjować płatności czy pobierać informacje o rachunku i dostępnych na nim środkach, ale wyłącznie za zgodą klienta. To bezpośredni skutek otwarcia bankowości przez wdrożenie PSD2. – Dobra wiadomość jest taka, że zbliża się moment, kiedy klienci odczują pozytywne aspekty tej dyrektywy. Możliwości dla banków widzimy szczególnie w kanałach cyfrowych sektora detalicznego. Dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań jak analityka behawioralna i sztuczna inteligencja będą mogły zaopiekować się każdym klientem indywidualnie, co znacznie zwiększy jego lojalność. Nie spodziewam się jednak ani rewolucji, ani nagłego wysypu rozwiązań fintechowych. Ale jeszcze w tym roku zobaczymy kilka ciekawych projektów – przewiduje Marzena Sokołowska, menedżer w w ITMAGINATION. Rewolucji nie będzie, bo polskie banki są zaawansowane technologicznie i już teraz mają nowoczesne rozwiązania. Jednak ponad połowa badanych przez KPMG i ZBP banków uważa, że regulacja i standaryzacja usług dostępu do rachunków otwiera drzwi do wszystkich rynków UE jednocześnie. To z kolei przyciąga uwagę światowych gigantów technologicznych GAFAA (Google, Amazon, Facebook, Alibaba, Apple). Ale to, co banki i fintechy dopiero zaczęły dostrzegać, GAFAA już skutecznie wykorzystują. Chodzi o dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta i rezygnację z tych szablonowych, skierowanych „do wszystkich". Firmy technologiczne mogą to robić dzięki ogromnemu zasobowi danych. To właśnie ich większy zasób i lepsza analiza pozwoli bankom lepiej spersonalizować ofertę. Dzięki temu bank może oferować usługi w momencie, kiedy klient tego potrzebuje. Na przykład bank zaoferuje mu 14-dniowe ubezpieczenie AC zaraz po rezerwacji apartamentu wakacyjnego dla klienta, który porusza się własnym samochodem. – Za pomocą aplikacji mobilnej bank może ułatwić klientowi proces wnioskowania o kredyt poprzez automatyczną i szybką ocenę jego zdolności kredytowej bez konieczności załączania dodatkowych zaświadczeń od pracodawcy – mówi Sokołowska. Spłacanie kredytu może się odbywać z poziomu tej samej aplikacji, automatycznie i bez potrzeby odwiedzania stron innych banków. – Dzięki analityce danych bank jest również w stanie wysyłać powiadomienia o zaległościach w tych dniach, kiedy jest największe prawdopodobieństwo spłaty, np. w dniu otrzymania wynagrodzenia. Dlatego na PSD2 mogą zyskać wszyscy: konsumenci, przedsiębiorcy oraz banki. Dzięki nowej regulacji zwiększy się liczba przetwarzanych transakcji, a produkty, takie jak pożyczka czy faktoring, będą jeszcze mniej kosztowne i bardziej dostępne wtedy, kiedy klient ich faktycznie potrzebuje – podsumowuje ekspertka ITMAGINATION. MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Austriacka grupa Erste ma rozważać zakup 49 proc. Santander Bank Polska – podała w poniedziałek agencja Bloomberga. Hiszpanie potwierdzają, że takie rozmowy trwają
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zysk Aliora w I kwartale 2025 r. wyniósł 476 mln zł. To znacznie mniej niż rok temu i wyraźnie mniej od prognoz analityków.
Praca Leszka Skiby, który stał na czele Banku Pekao do maja zeszłego roku, nie została dobrze oceniona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przesądziło 105 mln głosów wstrzymujących się.
Wyższe składki na BFG podniosły koszty sektora. Ale niższe odpisy frankowe spowodowały, że zarobki banków w I kwartale tego roku mogły być nawet o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej – szacują analitycy.
Zgodnie z propozycją PFR, do akcjonariuszy Banku Pekao trafi 75 proc. zysku za miniony rok, a nie 50 proc. jak wcześniej planował zarząd.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas