„Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy" – napisał dziś w południe prezydent Andrzej Duda na Twitterze.
Pozytywnie ocenił ten pomysł przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. „Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako UKNF z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego o szeroki konsensus wszystkich interesariuszy" - dodał.
Rozwiązanie tego typu zaproponował wczoraj włoski rząd, gdzie zarażonych koronawirusem szybko przybywa. Aby złagodzić skutki gospodarcze epidemii kredytów hipotecznych w tym kraju nie będą musiały tymczasowo spłacać osoby indywidualne i gospodarstwa domowe. Wcześniej włoskie stowarzyszenie banków ogłosiło, że małe firmy i gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych, czyli czasowego zawieszenia spłat.
Na razie brakuje szczegółów dotyczących pomysłu jak miałoby to wyglądać w Polsce. Pojawiają się komentarze, że z punktu widzenia kredytobiorców najważniejsza jest stabilność dochodów, a więc zatrudnienia i samo odroczenie rat kredytów może być mało pomocne, jeśli stracą pracę. Dlatego uwaga państwa powinna być skierowana przede wszystkim na ratowanie firm i tworzonych przez nie miejsc pracy. Wczoraj rząd zapowiedział, że pracuje nad specustawą obejmującą rozwiązania dla gospodarki w związku z epidemią koronawirusa. Projekt zostanie przedstawiony na początku przyszłego tygodnia, został skonsultowany z BGK, PFR, ARP, UOKiK. - To, co dzisiaj jest najważniejsze na rynku, to dostarczenie płynności i skredytowanie pewnej formy należności, które poprawią możliwości przejścia przez ten trudny okres - powiedziała minister Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w obszarze płynności propozycje dotyczą płatności składek na ubezpieczenia społeczne. - Zaproponujemy zniesienie dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia należności na raty. Dzisiaj proponujemy mechanizm, że we wszelkiego rodzaju obciążeniach podatkowych typu VAT, CIT, PIT podatnicy będą mogli ubiegać się o odroczenie i rozłożenie na raty – poinformowała.