"Środowisko bankowe w Polsce – jako jedno z pierwszych - wdrożyło i skierowało do swoich klientów przekrojowy pakiet pomocowy dot. m.in. zawieszenia rat kredytowych oraz pakiet gwarancyjno-pomocowy dla przedsiębiorstw. Jedynie w pierwszych tygodniach funkcjonowania, pakiet ten skutkował zawieszeniem spłaty rat kredytowych ponad 500 tys. umów klientów indywidualnych oraz 45 tys. kredytów dla przedsiębiorców" - podał Związek Banków Polskich w komunikacie. ZBP zwrócił też uwagę, że wyasygnowano ponad 20 mld zł dodatkowych kredytów, jaką jeszcze w tym roku banki przeznaczą do dyspozycji mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Banki angażują się też w bezpośrednią pomoc. - W tych szczególnych okolicznościach za bardzo potrzebne uznaliśmy inicjowanie programów o charakterze pomocowym, które bezpośrednio przekładają się nie tylko na wymiar materialny, ale również społeczny. To przede wszystkim wsparcie walczącej z koronawirusem „na pierwszym froncie" służby medycznej oraz osób, które zachorowały. Wśród tych działań można przykładowo wskazać zakup tysięcy testów na obecność wirusa, dziesiątki milionów złotych wsparcia finansowego dla szpitali, pomoc logistyczną czy też zakup nowoczesnych urządzeń diagnostycznych – wskazuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Dodaje, że banki podejmują inicjatywy samodzielnie jako instytucje zaufania publicznego, ale też zachęcają swoich pracowników do aktywnego uczestnictwa w kreowaniu działań poprzez m.in. wpływ na wybór najbardziej potrzebnej inicjatywy, która zostanie sfinansowana. Z danych ZBP wynika, że banki przekazały łącznie ponad 30 mln zł szpitalom na walkę z epidemią. Zakupiono ponad 10 tys. testów, przekazano ponad 100 tys. maseczek oraz ponad 120 pojazdów dla Głównego Inspektoriatu Sanitarnego oraz sfinansowano setek pojazdów w ramach akcji Taxi dla Zdrowia.
- Warto także pamiętać, że statystyki przekazane przez banki do ZBP, nie obejmują inicjatyw indywidualnych ponad 160-tysięcznej rzeszy pracowników sektora bankowego. Są oni bardzo aktywni społecznie i solidarni, za co w imieniu całego sektora bankowego chciałbym podziękować - mówi Pietraszkiewicz.
Banki myślą również o bezpieczeństwie swoich pracowników oraz klientów, w tym o grupie wymagającej szczególnego wsparcia, czyli seniorach. Bankowcy przystąpili także do akcji #zostanwdomu, dostosowując większość oferowanych usług do obsługi zdalnej przez klientów, bez konieczności wizyty w oddziale. Prezentowane przez ZBP dane stanowią zbiór informacji na podstawie wyników ankiety przekazanej na początku kwietnia br. od 21 banków i instytucji infrastruktury bankowej.