Dzisiaj w nocy Pekao poinformowało w raporcie bieżącym, że Marek Lusztyn złożył rezygnację ze stanowiska prezesa tego trzeciego co do wielkości aktywów banku w Polsce, które zajmował od końca listopada (wtedy z prezesury musiał zrezygnować Michał Krupiński). Przyczyn i tym razem nie podano, co może rodzić przypuszczenie, że to decyzja polityczna.
Pekao od czerwca 2017 r. kontrolowane jest przez państwowe PZU i PFR, które kupiły od włoskiego UniCreditu łącznie 32,8 proc. akcji Pekao stając się największym – i choć mniejszościowym – to kontrolującym bank akcjonariuszem. Do tej pory zarząd Pekao nie był upolityczniony, składał się głównie z doświadczonych bankowców.
Lusztyn ma ponad 20-letnie doświadczenie w międzynarodowej bankowości, dostał zgodę od Komisji Nadzoru Finansowego w wyjątkowo krótkim czasie (czekał na nią tylko nieco ponad dwa miesiące), co można traktować jako potwierdzenie jego kompetencji. Przez dziesięć lat pracował w strukturach UniCreditu, m.in. w Londynie, Monachium i Mediolanie. Odpowiadał za globalne zarządzanie ryzykiem. Wcześniej był w Pekao m.in. dyrektorem działu ryzyka finansowego. Jest doktorem nauk ekonomicznych (SGH w Warszawie), absolwentem University of Illinois (Executive MBA) i INSEAD Business School, wykładowcą i autorem publikacji naukowych z obszaru bankowości i finansów. Pozostaje w Pekao, wróci do poprzedniego stanowiska: wiceprezesa odpowiadającego za zarządzanie ryzykiem.
Rada nadzorcza Pekao wybrała Leszka Skibę na stanowisko prezesa. Na formalne objęcie przez niego tej funkcji zgodzić się musi jeszcze KNF. Skiba dołączył do banku tydzień temu, został wtedy wiceprezesem. Od 2015 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie odpowiadał za nadzór nad polityką makroekonomiczną oraz nad legislacją w obszarze podatkowym w latach 2016-2017 i wsparcie legislacji dotyczącej rynków finansowych i kapitałowych. Od marca 2019 r. do kwietnia tego roku pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W latach 2009–2015 pracował w Narodowym Banku Polskim w Instytucie Ekonomicznym, gdzie brał udział w pracach nad raportem NBP wskazującym na konsekwencje członkostwa Polski w strefie euro oraz przygotowywał analizy dotyczące gospodarki strefy euro. Od 2009 r. prowadzi działalność publiczną non-profit jako Przewodniczący Rady i ekspert Instytutu Sobieskiego. Ukończył Szkołę Główną Handlową na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne, gdzie uzyskał tytuł magistra.
Do zarządu w randze wiceprezesa dołączył też Krzysztof Kozłowski, związany z PiS polityk i prawnik. Od grudnia 2015 r. do września 2016 r. podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (w rządzie Beaty Szydło). Od września 2016 r. do stycznia 2018 r. był Wojewodą Zachodniopomorskim. Od stycznia 2018 r. do kwietnia tego roku pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (w rządzie Mateusza Morawieckiego).