77,9 mln transakcji Blikiem w pierwszym kwartale to wynik porównywalny z tym za cały 2018 rok i prawie dwa razy lepszy niż pierwsze trzy lata funkcjonowania systemu, który teraz dostępny jest niemal we wszystkich bankach. W pierwszych trzech miesiącach roku tradycyjnie użytkownicy realizowali najwięcej transakcji w internecie – było ich 57,5 mln – prawie dwa razy więcej niż rok temu. Był także o 9 proc. lepszy niż w IV kwartale 2019 r., mimo tego, że sezonowo jest najlepszym dla e-commerce okresem roku. Płatności w sieci stanowiły blisko 74 proc. wszystkich transakcji.
- Pod kątem ogólnej liczby transakcji mamy za sobą najlepszy kwartał w historii Blika. Aktualnie w sposób zdalny pracujemy nad jego dalszym rozwojem – między innymi udostępnianiem naszych usług w zagranicznych serwisach internetowych. Już wkrótce będziemy mogli ogłosić nowe partnerstwa. Pracujemy także nad wprowadzeniem płatności zbliżeniowych Blikiem. Nasz partner w tym projekcie – Mastercard – stał się już formalnie udziałowcem Polskiego Standardu Płatności – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.
Drugim najchętniej wykorzystywanym sposobem na korzystanie z systemu były w tym czasie przelewy na numer telefonu. Użytkownicy zrealizowali ich aż 7,2 miliona – to o 25 proc. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku i aż 177 proc. więcej rok do roku. Na początku roku pierwsze dwa banki – ING oraz mBank udostępniły nową funkcję „Prośba o przelew", dzięki której przekazywanie sobie pieniędzy stało się jeszcze wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Użytkownik może poprosić o przekazanie pieniędzy, może także podzielić kwotę o którą prosi na kilka osób jednocześnie.
Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła do 7 milionów – to o 150 proc. więcej niż rok temu i 6 proc. więcej niż w IV kwartale 2019 r.
Apele o rzadsze korzystanie z gotówki w obliczu pandemii widać w spadku liczby wypłat gotówki z bankomatów. W pierwszym kwartale takich transakcji realizowanych Blikiem było 6,2 mln, to wprawdzie wzrost o 32 proc. rok do roku, jednak o 9 proc. mniej niż w ostatnich trzech miesiącach 2019 r.