O pracach tych poinformował dzisiaj UKNF. Szczególnym ich celem jest poprawa modelu emisji listów zastawnych w Polsce (to specjalny rodzaj obligacji zabezpieczonych na najbezpieczniejszych kredytach hipotecznych, które emitować mogą wyłącznie banki hipoteczne). Polski rynek listów zastawnych ożył po zmianach w prawie przeprowadzonych pięć lat temu, ale wciąż jest stosunkowo niewielki, bo działają w Polsce tylko trzy banki hipoteczne (należące do PKO BP, Pekao i mBanku). Liderem naszego rynku listów zastawnych jest PKO Bank Hipoteczny, którego papiery tego typu pozostające w obrocie na koniec 2019 r. były warte 16,2 mld zł i stanowiły dwie trzecie listów zastawnych polskich banków.
Prace UKNF i MF toczą się równolegle z działaniami nad implementacją dyrektywy w sprawie emisji obligacji zabezpieczonych (covered bonds). Celem prac, w zakresie których przewidziano w najbliższym czasie konsultacje z przedstawicielami rynku (np. warsztaty online, webinarium, zdalna konferencja), będzie m.in. przegląd funkcjonujących modeli emisji listów zastawnych i organizacji bankowości hipotecznej w wybranych krajach. W zależności od wyników tych analiz, wypracowana zostanie propozycja optymalnego modelu emisji listów zastawnych i bankowości hipotecznej w Polsce. Na tej podstawie UKNF oraz MF przedstawią propozycję działań regulacyjnych, mających na celu zwiększenie atrakcyjności stosowania listu zastawnego przez banki przy zachowaniu wymogów stabilności emitenta i bezpieczeństwa instrumentu dla inwestora.
W konsultacje w tej sprawie włączeni są także przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.