Z jednolitej platformy informatycznej BS API korzysta już praktycznie cała grupa 193 banków należących do zrzeszenia SGB. Zintegrowano sześć zróżnicowanych systemów, które blokowały rozwój całej grupy. Teraz – po raz pierwszy w historii banków spółdzielczych – mogą one udostępniać swoim klientom jednolitą ofertę, wspólne produkty i usługi.
To w ocenie przedstawicieli SGB diametralnie zmienia obraz polskiej bankowości spółdzielczej. Każdy z banków spółdzielczych zyskał dostęp do pełnej wiedzy o klientach. Każdy ma takie same możliwości udostępniania swoich usług w różnych kanałach relacji z klientami.
Przyśpieszenie prac nas BS API nastąpiło rok temu, gdy SGB-Bank i Bank BPS, dwa zrzeszenia polskich banków spółdzielczych, wraz z firmami informatycznymi obsługującymi sektor bankowości spółdzielczej oraz izbami gospodarczymi, podpisały list intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy. Dzięki wykorzystaniu BS API banki spółdzielcze do końca 2019 roku dostarczyły swoim klientom komplet płatności mobilnych (BLIK, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay).
– Stworzenie BS API i uruchomienie pierwszego modułu tej platformy z aplikacjami do płatności mobilnych to była wielka rzecz dla polskiej bankowości spółdzielczej. Przełamaliśmy wieloletni marazm w rozwoju IT oraz daliśmy podwaliny do ogromnych zmian systemowych, których kolejnym etapem będzie aplikacja mobilna SGB Mobile, jedna z najnowocześniejszych aplikacji bankowych w naszym kraju, wyposażona w unikatowe rozwiązania technologiczne i funkcjonalności. Co najważniejsze – jako pierwsi odczują tę nową jakość sami klienci banków spółdzielczych - – komentuje Mirosław Skiba, prezes SGB-Banku.
Dzięki uniwersalnemu systemowi BS API banki spółdzielcze mają stać się wreszcie spójnym organizmem, wspierającym się w ramach wewnętrznej struktury, ograniczającym koszty i dającym nową jakość obsługi klientów. W lipcu klienci otrzymają testowaną właśnie aplikację SGB Mobile, ale z perspektywy samych bankowców równie mocno liczy się inny efekt współpracy. – BS API to platforma uniwersalna, która posłuży obu zrzeszeniom banków spółdzielczych. Stworzyliśmy mocno rozbudowaną wersję Polish API, pozwalając na integrację aż sześciu systemów wykorzystywanych w prawie 200 bankach spółdzielczych zrzeszenia SGB. Elastyczność tej platformy pozwala na integrację wszystkich banków obu zrzeszeń, co oznacza, że otrzymaliśmy system, który może być wykorzystywany przez wszystkie banki spółdzielcze w Polsce. Łącznie zatem ponad pięćset banków może wpiąć się do systemu, zasilać go własnymi danymi i pozyskiwać z niego spójne informacje – ocenia Błażej Mika, wiceprezes SGB-Banku.