„Skierowanie do KNF przez Idea Bank wniosku o odwołanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) z funkcji kuratora oraz jego upublicznienie odbieramy jako formę wywierania niedopuszczalnej, publicznej presji i nacisku na organ nadzoru realizujący ustawowe zadania, jakimi jest dbałość o stabilność polskiego systemu finansowego, w tym sektora bankowego oraz dbałość o bezpieczeństwo środków klientów zgromadzonych w bankach, a także na kuratora Idea Banku, powołanego przez organ nadzoru zgodnie z przepisami prawa. Takie działanie Banku jest nieakceptowalne i musi spotkać się ze stanowczym sprzeciwem” – podał UKNF w piątek po południu w reakcji na zgłoszony wczoraj przez Idea Bank wniosek do KNF o odwołanie BFG z funkcji kuratora (zablokował jedną z ważnych dla banku transakcji mających podbić księgowo jego kapitały).
Zarząd banku nie może wyręczać się kuratorem
„Działania medialne i komunikacyjne podejmowane przez Idea Bank, w tym w szczególności złożenie wniosku o odwołanie kuratora oraz komunikacja tego faktu, nie wpływają na ocenę urzędu nadzoru dotyczącą zasadności powołania kuratora ani na podejmowane przez nadzór oraz przez kuratora przewidziane prawem działania odnoszące się do proponowanych przez Idea Bank działań restrukturyzacyjnych” – podkreśla UKNF.
UKNF przypomina, że KNF 15 maja 2019 r. ustanowiła w Idea Banku kuratora, którym został BFG. „Ustanowienie kuratora nastąpiło w obliczu trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej banku, a przede wszystkim w obliczu istnienia istotnej luki kapitałowej. Zadaniem kuratora było i jest wzmocnienie nadzoru nad Idea Bankiem i wspieranie przez KNF i BFG organów banku. Rolą kuratora nie jest jednak działanie zamiast organów statutowych banku, tj. bezpośrednie kreowanie rozwiązań naprawczych, za co odpowiedzialność ponosi zarząd i rada nadzorcza banku. Do ustawowych uprawnień kuratora należy natomiast wyrażanie sprzeciwu wobec decyzji, które ocenia jako szkodzące bankowi” – dodaje UKNF w stanowisku.
BFG ma narzędzia konieczne do roli kuratora?
Urząd wyjaśnia, że o powierzeniu BFG roli kuratora Idea Banku zdecydował przede wszystkim wzgląd na kompetencje oraz potencjał kadrowy i organizacyjny BFG. „BFG, jako instytucja zaangażowana m.in. w proces opiniowania – na wniosek KNF – planów naprawy banków, posiada wyspecjalizowany aparat analityczny, przygotowany merytorycznie w tym zakresie. Dysponuje również odpowiednim zapleczem kadrowym i organizacyjnym, które w ocenie UKNF stanowić może istotną przewagę nad kuratorem-osobą fizyczną w ramach realizacji zadań w Idea Bank. BFG – jako osoba prawna – wykonuje zadania kuratora przez wyznaczonych pełnomocników, którzy jednak – w odróżnieniu od kuratorów-osób fizycznych – mają do swojej dyspozycji cały aparat analityczny i zasoby BFG” – odpowiada UKNF na argument banku, że rola BFG jako kuratora jest dwoista (z jednej strony ma dbać o bezpieczeństwo sektora, z drugiej ma działać w interesie Idea Banku).
„Działania i decyzje KNF mają na względzie realizację celów wskazanych w art. 2 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Decyzja o powierzeniu BFG funkcji kuratora podjęta została w sposób zgodny z przepisami prawa oraz jest uzasadniona merytorycznie, w szczególności z punktu widzenia realizacji celów nadzoru nad rynkiem finansowym. Decyzja o ustanowieniu kuratora nie została przez bank zaskarżona do sądu” – przypomina UKNF.