Idea Bank w raporcie bieżącym poinformował, że otrzymał wczoraj wieczorem informacje od swojego kuratora, czyli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, o wniesieniu przez niego do sądu sprzeciwów do uchwał zarządu i rady nadzorczej dotyczących transakcji Idea Money.
BFG drugi raz zablokował transakcję
Chodzi o sprzedaż łącznie 65 proc. akcji tej spółki (bank ma teraz 100 proc.) do Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich oraz LC Corp B.V, a także o rozpoczęcie współpracy pomiędzy Idea Bankiem a Idea Getin Leasingiem i Idea Money (m.in. w zakresie nabywania przez Idea Money wierzytelności pieniężnych od Idea Getin Leasingu).
Przypomnijmy, że BFG w połowie sierpnia zgłosił sprzeciw do pierwotnie planowanej transakcji sprzedaży akcji Idea Money. W odpowiedzi na to bank zmodyfikował nieco warunki umowy zawierając porozumienie w zakresie nabywania przez Idea Money wierzytelności pieniężnych od Idea Getin Leasing, co miało skutkować rozszerzeniem modelu działania Idea Money o nową linię biznesową. Głównym celem transakcji wartej dosłownie 3,25 zł za 60 proc. akcji byłoby podbicie kapitałów i współczynników dzięki zabiegom księgowym ( dzięki rozwiązaniu rezerw i utracie kontroli nad spółką).
Teraz BFG ocenia, że planowane transakcje nie służą poprawie sytuacji Idea Banku. Wskazano m.in. na istotny wzrost kosztu finansowania Idea Getin Leasingu w znaczący sposób zmniejszający jego możliwość do wypłaty dywidendy na rzecz banku, istotny spadek przychodów odsetkowych banku wynikających z zastąpienia przychodów odsetkowych od Idea Getin Leasingu nowym, niżej oprocentowanym strumieniem przychodów od Idea Money czy uzależnienie planu restrukturyzacji Idea Money od realizacji wyższych planowanych wolumenów sprzedażowych przez cały okres prognozy obarczonych ryzykiem braku osiągnięcia tych celów. BFG dodał, że Idea Money nie ma zdolności uregulowania zobowiązań z tytułu obligacji wyemitowanych niegdyś przez Idea Expert oraz nieuprawdopodobnione są założenia dotyczące spłaty posiadanych przez Idea Money obligacji spółek Idea Box i Idea 24/7. Ponadto BFG zwrócił uwagę na brak ujęcia dodatkowego zobowiązania podatkowego Idea Money (chodzi o ponad 150 mln zł), rozpocznie się kontrola podatkowa w tej sprawie.
Idea Bank zapowiada polemikę w sądzie
Zarząd Idea Banku nie zgadza się z zastrzeżeniami BFG kwestionując zasadność powoływania się przez niego na te okoliczności, które zdaniem zarządu w „żadnym razie nie powinny przesądzać o braku akceptacji dla planowanych transakcji". Idea Bank wnioskował niedawno do KNF o usunięcie BFG z funkcji kuratora.