Decyzja nie jest prawomocna, bank może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy albo skargę do sądu administracyjnego. Idea Bank po zapoznaniu się z uzasadnieniem decyzji KNF i szczegółowej analizie podejmie decyzję w tej sprawie.

Zdaniem nadzoru bank naruszał statut poprzez wykonywanie czynności spoza katalogu w nim wskazanych i doprowadził do szeregu nieprawidłowości związanych ze sposobem dystrybucji tych instrumentów. Według KNF bank naruszył także rozporządzenia ministra finansów m.in. poprzez brak działania w sposób rzetelny i profesjonalny, zgodnie z zasadami uczciwego obrotu oraz zgodnie z najlepiej pojętymi interesami klientów. KNF wyjaśnia, że Idea Bank od maja 2016 r. do listopada 2017 r. oferował obligacje GetBacku i certyfikaty inwestycyjne FIZ, nie mając do tego stosownych uprawnień.

Zdaniem KNF bank osiągnął dzięki nieprawidłowościom ponad 65 mln zł korzyści, co uzasadniałoby wymierzenie kary w wysokości zbliżonej do górnej granicy ustawowego limitu, czyli blisko 45 mln zł, ale odstąpiono od tego ze względu na trudną sytuację banku. MR