Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie przyjęła podczas środowego posiedzenia stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych i spółdzielczych oraz ubezpieczycieli, domów maklerskich, TFI i PTE w 2021 r.
Operacje obniżające kapitały tylko za zgodą KNF
W przypadku banków komercyjnych KNF uznała, że konieczne jest wstrzymanie wypłat dywidend w I półroczu 2021 r. Jako czynniki przemawiające za taką decyzją wymieniono istotną niepewność co do dalszego rozwoju wydarzeń związanych z pandemią COVID19, przejściowy charakter rozwiązań wykorzystywanych przez banki do poprawy sytuacji kapitałowej w okresie pandemii, utrzymujące się ostrożne stanowiska nadzorcze w UE w zakresie ograniczeń dywidendowych oraz innych form obniżania zasobów kapitałowych oraz zmianę wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego wydłużającą moratoria.
KNF oczekuje także niepodejmowania innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru. Dotyczy to także ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz wykupów akcji własnych. Komisja oczekuje, że ewentualna realizacja takich operacji każdorazowo poprzedzana będzie uprzednią konsultacją z organem nadzoru i uzależniona od ich pozytywnego wyniku.
Polski nadzór przedstawił podobne stanowisko w marcu tego roku z powodu pandemii. Skutkowało ono całkowitym wstrzymaniem przez kredytodawców wypłat dywidend zarówno z regularnego zysku wypracowanego w 2019 r., jak i zysków niepodzielonych z lat ubiegłych. Zgody nadzoru wymaga też ewentualny skup akcji własnych.
Szansa na dywidendy w drugim półroczu?
Stanowisko KNF w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych w drugiej połowie 2021 r. będzie przedstawione odrębnie po przeprowadzeniu przez nadzór analizy sytuacji finansowej sektora bankowego w pierwszym półroczu. Daje to szansę na wypłatę dywidend w przyszłym roku, o ile pandemia nie odciśnie dużego piętna na bilansach kredytodawców.