Santander Bank Polska na 22 marca zwołał zwyczajne walne zgromadzenie mające zatwierdzić sprawozdanie za 2020 r. W projektach uchwał na jednym z ostatnich miejsc porządku obrad znalazł się punkt dotyczący ugód z frankowiczami.
Które kredyty wyłączyć?
Bank zamierza przedstawić akcjonariuszom informacje na temat szykowanych ugód według pomysłu KNF, ale nie należy spodziewać się głosowania nad decyzją o wejściu w ten program. Prawdopodobnie bank chce poczekać na orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawach frankowych, które jest zaplanowane na 25 marca.
Santander przygotował prezentację, w której przedstawił główne zasady konwersji hipotek frankowych wynikających z ugód. W ramach grupy roboczej banków ustalono wspólne, ramowe zasady dla wszystkich instytucji. Wynika z nich, że dojdzie do rozliczenia kredytu w CHF tak, jakby był udzielony w PLN. Przewalutowanie ma się odbyć po średnim kursie NBP. Oprocentowanie według formuły LIBOR+marża ma być zastąpiona stawką WIBOR+marża. Ustalono, że marża ma być wyznaczona w sposób „obiektywny i możliwy do weryfikacji" jako różnica między publikowanym przez NBP oprocentowaniem nowych kredytów PLN w miesiącu zawarcia umowy a średnią stawką WIBOR obowiązującą w miesiącu udzielenia kredytu CHF.
Do decyzji banków pozostawiono kwestię wyłączenia z programu ugód przypadków „niezasadnych". Dotyczy to kredytów niezawierających klauzul dotyczących przewalutowania, zaciągniętych przez klientów niebędących konsumentami, przeznaczonych na cele inne niż własne potrzeby mieszkaniowe lub kredyty już całkowicie spłacone. Banki w razie uznania tego za potrzebne mogą zastosować warunki korzystniejsze cenowo (w zakresie rozliczenia już dokonanych spłat, jak i tych od konwersji), niż wynikałoby to z ramowych, wspólnych zasad.
Podatki i rachunkowość
Do kluczowych ryzyk prawnych zaliczono m.in. informacje przed ugodą. Banki oceniają, że „tylko odpowiednio poinformowany konsument nie będzie miał możliwości kwestionowania ugody w przyszłości". W celu zmniejszania ryzyka dalszych sporów prawnych możliwe są dwa tryby zawierania ugód: sądowy, gdy zostało już wszczęte postępowanie sądowe, a w pozostałych przypadkach w sądzie polubownym przy KNF (taką ugodę zatwierdzałby sąd powszechny). Banki podkreślają, że ich współpraca miała na celu wyłącznie identyfikację wspólnych dla sektora ryzyk i nie ograniczała konkurencji. Zwrócono uwagę, że po ugodach i konwersjach konieczne jest utrzymanie istniejących zabezpieczeń hipotecznych.