WIG-banki od początku roku zyskał już prawie 35 proc. (przez rok blisko 70 proc.) i dotarł do 6424 pkt, czyli najwyższego poziomu od 13 miesięcy. Do lokalnego szczytu z 12 lutego 2020 r. branżowemu indeksowi brakuje tylko 8 proc. (WIG jest już 10 proc. powyżej swego poziomu z tej przedpandemicznej górki). I to pomimo, że stopa referencyjna NBP, decydująca dla rentowności banków, nadal wynosi 0,1 proc. w porównaniu do 1,5 proc. sprzed pandemii, a KNF wciąż wstrzymuje wypłaty dywidend. Oba czynniki ograniczają kluczowy dla inwestorów wskaźnik ROE (zwrot z kapitałów własnych), ale najwyraźniej rynek liczy na istotną poprawę.