– Chcemy tak jak dotychczas wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych akcjonariuszy, ale dodatkowo szukać możliwości, aby jednocześnie rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony. Zagadnienia związane z ESG szerzej uwzględnimy w naszej kolejnej strategii – mówi Jan Emeryk Rościszewski, p.o. prezesa PKO BP.
To kolejna spółka z GPW, która przedstawia cele dotyczące ESG. Niedawno strategie w tym obszarze przyjęły m.in. Pekao, PZU, Ciech, BOŚ czy Kęty. Największy polski bank od 2019 r. publikuje szczegółowe i audytowalne dane dotyczące ESG w niefinansowej części raportów rocznych. Obowiązująca polityka zakłada brak nowych zaangażowań w sektor wydobywczy węgla kamiennego i brunatnego. Ogranicza finansowanie dla wysokoemisyjnych sektorów gospodarki, a teraz bank zobowiązał się m.in. do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 r. Deklaruje, że będzie nadal intensywnie zmniejszał emisje gazów cieplarnianych, które w 2025 r. mają wynieść nie więcej niż 40 tys. ton, czyli o ponad 60 proc. mniej niż w 2019 r. PKO BP chce wspierać transformację energetyczną Polski i pomóc w tym ma wzrost zaangażowania w finansowanie zielonych projektów. Zobowiązał się do zwiększania jego wolumenu o co najmniej 5 proc. rok do roku (począwszy od 2021 r.). Zadeklarował, że zaangażowanie w zielone finansowanie w relacji do aktywów banku będzie się utrzymywało na poziomie co najmniej trzy razy wyższym niż finansowanie sektorów wysokoemisyjnych.
PKO BP na etapie wysyłania zapytań ofertowych do potencjalnych dostawców produktów lub usług będzie wymagać od nich deklaracji dotyczących kluczowych aspektów związanych z odpowiedzialnością społeczną. MR