Akcjonariusze Pekao mogą zaliczyć 2021 r. do udanych. Notowania polskiego banku wzrosły najmocniej spośród 50 największych pożyczkodawców w Europie, a trend kontynuowany był na początku tego roku. Ponadto zdaniem analityków perspektywy są optymistyczne.
Na szczycie tabeli
Pekao ma drugi największy w Polsce portfel depozytów i kredytów korporacyjnych, drugą największą bazę depozytów detalicznych i trzeci największy portfel kredytów detalicznych. To właśnie ten bank w ubiegłym roku zdeklasował rywali.
Z zestawienia przygotowanego przez S&P Global Market Intelligence wynika, że akcje Pekao zdrożały w ubiegłym roku o około 100 proc. Dzięki temu z nawiązką odbudowały się po wiosennym tąpnięciu w 2020 r., kiedy staniały o około 50 proc. W efekcie walory Pekao dały zarobić najwięcej spośród 50 największych banków w Europie w 2021 r. Kolejne w zestawieniu były włoski UniCredit i francuski Societe Generale, które zyskały po około 80 proc.
Pod koniec I kwartału 2021 r. Pekao przyjął strategię na lata 2021–2024. Główne cele strategiczne w perspektywie roku 2024 to osiągnięcie rentowności kapitału własnego (ROE) w okolicach 10 proc., obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do około 42 proc., a także osiągnięcie 3,2 mln aktywnych klientów bankowości mobilnej.