REKLAMA
REKLAMA

Nawigacja

Warfama czeka na wynik serbskiego przetargu

W styczniu wyjaśni się, czy polski producent maszyn rolniczych kupi fabrykę traktorów IMT

Papiery 81. spółki, która w tym roku zadebiutowała na warszawskiej giełdzie, kosztowały pod koniec sesji 3,91 zł, czyli 2,25 proc. poniżej ceny ich sprzedaży w ofercie (na otwarciu ich kurs rósł o 4,5 proc.). Z emisji akcji Pol-Mot Warfama pozyskał około 30 mln zł (walory za 6,4 mln zł sprzedał też Pol-Mot Holding, główny udziałowiec spółki). Pieniądze przeznaczy m.in. na zakup innych producentów maszyn rolniczych w Polsce i za granicą.

Serbski przetarg w styczniu

Jedną z transakcji, którą Pol-Mot Warfama może sfinalizować do końca pierwszego półrocza 2008 r., jest zakup polskiej firmy działającej w tej samej branży. Druga, większa akwizycja, to planowany zakup serbskiej fabryki silników i traktorów Industrija Masina i Traktora (IMT). Pol-Mot Warfama uczestniczy w przetargu prywatyzacyjnym na zakup tej spółki razem z zarejestrowaną na Wyspach Dziewiczych firmą Neverfield Ltd. (podmiot ten należy do inwestora pochodzącego z Serbii). Polska firma ma w tym konsorcjum 30-proc. udział.

- Pierwotnie Serbska Agencja Prywatyzacyjna miała ogłosić wyniki przetargu jeszcze w grudniu. Ze względu na konieczność uzupełnienia ofert termin ogłoszenia wyników przełożono na połowę stycznia - mówi Grzegorz Bartosik, prezes Pol-Motu Warfama.

Oprócz konsorcjum Warfamy w przetargu uczestniczy dwóch innych oferentów (podobnie jak w przypadku konsorcjum polskiej firmy są to grupy inwestorów branżowych i deweloperów). Jeżeli Warfama i Neverfield wygrają, podzielą się aktywami IMT.

- Neverfield jest zainteresowany przede wszystkim nieruchomościami serbskiej firmy (ma ona działki w Belgradzie o powierzchni ponad 20 hektarów - przyp. red.). My startujemy w przetargu jako partner branżowy. IMT przeżywa poważne problemy finansowe, ale jest nadal jednym z największych producentów maszyn rolniczych na Bałkanach - wyjaśnia prezes Warfamy.

Wartość ewentualnej transakcji wyniesie kilkanaście milionów złotych. Warfama chce przeznaczyć na ten cel pieniądze z oferty publicznej.

Firma do restrukturyzacji

Pol-Mot Warfama nie ujawnia wyników finansowych IMT ze względu na tajemnicę handlową. Dane takie udostępnia jednak serbski oddział Raiffeisen Investment, pośredniczący w przetargu.

Bank inwestycyjny podaje, że fabryka traktorów miała w ubiegłym roku 5,3 mln euro (19 mln zł) przychodów (w okresie swojej świetności, pod koniec lat osiemdziesiątych, sięgały 400 mln zł). Strata netto IMT w 2006 roku wyniosła 7,4 mln euro (27 mln zł). Kapitały własne spółki na początku tego roku, po umorzeniu części wierzytelności, sięgały 100 mln zł. Po tej operacji zadłużenie firmy spadło do około 15 mln euro (niespełna 55 mln zł). Spółka zatrudniała prawie 900 pracowników (dla porównania: grupa Pol-Mot Warfama ma ich około 800).

- Jeżeli wygramy przetarg, ze względu na konieczność dalszej restrukturyzacji przez najbliższe dwa lata firma IMT nie będzie miała istotnego wpływu na skonsolidowany wynik netto Warfamy - informuje prezes Bartosik.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA