W ciągu najbliższych pięciu lat wartość rynku wzrośnie do 10 mld zł rocznie – twierdzi firma doradcza Deloitte, która dokonała analizy rynku, na którym działa ponad 2,5 tys. spółek. Ocena Deloitte oparta została na ponad 80 wywiadach przeprowadzonych m.in. z firmami z branży ochrony, ich klientami reprezentującymi różnorodne segmenty, a także z zrzeszeniami oraz instytucjami publicznymi.
Według szacunków analityków do 2019 r. przewidywany jest wzrost rynku ochrony średnio o 5,3 proc. rocznie. Ponadto przewidywana pozytywna dynamika gospodarcza w Polsce przyczyni się do przyrostu bazy klientów – spodziewa się branża. Według raportu Deloitte wartość sektora usług ochrony osób i mienia w Polsce wyniosła w 2014 r. około 7,8 mld zł. Wartość ta, poza ochroną fizyczną, która stanowi 80 proc. rynku, obejmuje także usługi monitoringu oraz konwojowanie i obsługę gotówki.
Jednocześnie, ze względu na wprowadzenie od stycznia przyszłego roku obowiązku odprowadzania składek ZUS od wszystkich umów-zleceń, spodziewany jest wzrost cen oraz szybsza konsolidacja rynku, której skutkiem będzie wzmocnienie największych graczy – to główne wnioski płynące z analizy Deloitte.
Wyższe ceny i przychody
Branża ochrony w Polsce rośnie nieco szybciej niż nasze PKB. Wyjątkiem były lata 2010–2011, kiedy presja cen związana ze spowolnieniem gospodarczym w Polsce znacząco wyhamowała rozwój rynku. Zdaniem ekspertów obecnie oczekiwany wzrost PKB na poziomie około 3,5 proc. rocznie powinien dać impuls dla dalszego rozwoju rynku poprzez organiczny wzrost bazy klientów, a także w wyniku zwiększenia skłonności do korzystania z usług ochrony (w tym także usług monitoringu i obsługi gotówki) przez mniejszych klientów, którzy do tej pory się na to nie zdecydowali.
– Perspektywy są obiecujące zarówno dla naszej firmy będącej liderem na rynku, jak i całej branży – uważa Jacek Pogonowski, prezes Konsalnet Holding.