Od początku 2023 r. WIG zyskał prawie 30 proc. We wtorek po południu szedł w górę o blisko 5 proc. Do pobicia rekordu sprzed dwóch lat (75 tys. pkt) brakuje mu już około 1 proc. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku alternatywnym. NCIndex od początku roku stracił 4 proc., a licząc od tegorocznego maksimum (zanotowanego 28 lipca na poziomie 350 pkt) ponad 14 proc.
We wtorek indeks zniżkował prawie 1 proc., spadając poniżej psychologicznej granicy 300 pkt. Po południu miał wartość 299,48 pkt. Biorąc pod uwagę wartości z zamknięcia sesji, to najniższy poziom od 21 grudnia 2022 r. (301,03 pkt).
Czekając na ożywienie
– Zarząd Giełdy stawia na rozwój NewConnect w kolejnych latach, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ciągłego podwyższania standardów informacyjnych emitentów i wzrostu płynności. Dowodem na to są podejmowane w przeszłości działania polegające na dostosowywaniu wymogów do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynkowej, a także kolejne zmiany regulacyjne zaplanowane na niedaleką przyszłość – mówi Monika Gorgoń, członek zarządu GPW.
Od momentu uruchomienia NewConnect (30 sierpnia 2007 r.) sytuacja na krajowym rynku kapitałowym mocno się zmieniła. Maciej Bobrowski, szef działu analiz DM BDM, zwraca uwagę, że inwestorzy w Polsce obecnie mają dostęp do znacznie szerszego wachlarza możliwości inwestycyjnych na światowych rynkach akcji.