Na rynku mieszkaniowym krąży widmo: duch zeszłorocznych oprocentowania kredytów hipotecznych. Średnia 30-letnia stała stopa procentowa kredytów hipotecznych osiągnęła w czwartek 7,10 proc., co jest najwyższym odczytem od listopada ubiegłego roku. Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych spowodowało spadek popytu. Tymczasem właściciele domów, którzy zablokowali niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, decydują się nie sprzedawać, zawężając dostępne zapasy. Oznacza to, że rynek traci kupujących, którzy chcą się przeprowadzić, i sprzedających, którzy też chcą się przeprowadzić, więc ten efekt blokady ogranicza obie strony rynku.
"Rekordowo niskie wskaźniki pustostanów wśród właścicieli domów zasadniczo wyczerpały zasoby mieszkaniowe i znacząco ograniczyły podaż", napisali analitycy Goldman Sachs w notatce w zeszłym tygodniu. „W ujęciu netto oznacza to zmniejszony wpływ ukończonych [nowych budynków] na obecną równowagę podaży / popytu na mieszkania, a ostatecznie na ceny”.
Goldman Sachs dodał, że nawet gdyby każdy dom jednorodzinny w budowie został ukończony i wprowadzony na rynek natychmiast po tym, podaż domów w tym miesiącu nadal byłaby poniżej historycznych średnich, mimo że obecna liczba nowych domów w budowie jest historycznie duża.