#WykresDnia: Kolejny bank na celowniku

PacWest twierdzi, że zabezpieczył linię kredytową o wartości 1,4 miliarda dolarów po tym, jak klienci wycofali około 20 proc. depozytów od początku roku.

Publikacja: 23.03.2023 09:15

#WykresDnia: Kolejny bank na celowniku

Foto: Eric Thayer

parkiet.com

Akcje regionalnego PacWest Bancorp spadły w środę po tym jak bank ujawnił, że stracił ponad 6 miliardów dolarów depozytów podczas niedawnego szturmu na banki średniej wielkości, chociaż zapowiedział, że nie planuje pozyskać więcej kapitału.

Bank poinformował w środę w komunikacie prasowym, że na dzień 20 marca miał 27,1 mld USD depozytów, co oznacza spadek z 33,9 mld USD na koniec grudnia i 33,2 mld USD z 9 marca. Wydaje się, że zmiana w dużej mierze pochodziła z depozytów typu venture banking, które stanowiły jedną trzecią depozytów PacWest pod koniec grudnia, a obecnie wynoszą zaledwie 24 proc. Akcje powiększyły swoje straty po ogłoszeniu przez Rezerwę Federalną kolejnej podwyżki stóp procentowych. Akcje spółki zamknęły środową sesję spadkiem o 17 proc.

Upadek Silicon Valley Bank na początku tego miesiąca wzbudził zaniepokojenie bankami z dużymi depozytami od firm i zamożnych osób, które przekraczają pułap ubezpieczenia w wysokości 250 000 USD ustalony przez federalne organy regulacyjne. PacWest powiedział, że ponad 65 proc. jego bieżących depozytów kwalifikuje się do ubezpieczenia.

Bank powiedział również, że rozważa pozyskanie większego kapitału, ale zdecydował się tego nie robić, ponieważ nie było to „ostrożne” w obecnych warunkach rynkowych. Aby pomóc w zarządzaniu odpływem depozytów, PacWest pozyskał nowe finansowanie w wysokości 1,4 miliarda dolarów, od Atlas SP Partners, gdzie Apollo jest większościowym właścicielem. (Apollo Global Management jest spółką macierzystą Yahoo Finance.). Zaciągnął 3,7 miliarda dolarów pożyczek z Federalnego Banku Kredytów Mieszkaniowych, 10,5 miliarda dolarów z okna dyskontowego Rezerwy Federalnej i 2,1 miliarda dolarów z nowego programu Fed, który oferuje roczne pożyczki bankom posiadającym aktywa, które są teraz mniej warte jako skutek rosnących stóp procentowych. Podał, że ma 11,4 miliarda dolarów dostępnych środków pieniężnych, czyli więcej niż kwota nieubezpieczonych depozytów w bilansie.

PacWest, założony w 1999 r., rósł w następstwie kryzysu finansowego z 2008 r., przejmując depozyty i aktywa z kilku banków przejętych przez organy regulacyjne w ciągu kilku lat. Na 31 grudnia był 53. największym bankiem w kraju, z aktywami o wartości 41 miliardów dolarów.

– Niezmiennie wierzymy w siłę PacWest i cieszy nas stabilność naszych depozytów i płynności w ciągu ostatniego tygodnia – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny PacWest, Paul Taylor.

Problem PacWest pojawia się po tym, jak sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała we wtorek, że federalne organy regulacyjne rozważyłyby zabezpieczenie nieubezpieczonych depozytów w niektórych bankach, gdyby istniało ryzyko zarażenia dużymi wypłatami.

Po decyzji Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych, zapewnieniach prezesa Fed Jerome'a Powella, że system bankowy jest zdrowy, oraz zaprzeczeniu przez sekretarz skarbu Janet Yellen, że jej departament rozważa „ogólne ubezpieczenie” dla wszystkich depozyty bankowe spadły w środę akcje kilku banków regionalnych. Poza PacWest tracił First Republic - ponad 15 proc. spadły w środę jego notowania. Bank poinformował w środę, że jego dyrektorzy nie przyjmą żadnych premii za 2023 r., a założyciel Jim Herbert nie będzie pobierał wynagrodzenia od 12 marca. Fitch Ratings obniżył rating kredytowy banku o trzy stopnie, po obniżeniu w zeszłym tygodniu.

Tymczasem Bill Ackman - miliarder, założyciel i dyrektor generalny Pershing Square Capital Management, firmy zarządzającej funduszami hedgingowymi spodziewa się przyspieszenia odpływu depozytów z banków po tym, jak Janet Yellen „wycofała się” z komentarzy o gwarantowaniu wszystkich depozytów, a Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową do 5 proc.. Próg 5 proc. oprocentowania sprawia, że lokaty bankowe są „dużo mniej atrakcyjne”.

– Przeszliśmy od dorozumianego wsparcia dla deponentów do wyraźnego oświadczenia @SecYellen, że żadna gwarancja nie jest brana pod uwagę przy podnoszeniu stawek do 5 proc.”, powiedział Ackman w długim poście na Twitterze. Próg 5 proc. stawki sprawia, że depozyty bankowe są „znacznie mniej atrakcyjne – napisał. „Byłbym zaskoczony, gdyby odpływ depozytów nie przyspieszył natychmiast – dodał. – Potrzebna jest tymczasowa gwarancja depozytów w całym systemie, aby zatrzymać ich odpływ – napisał. – Im dłużej trwa niepewność, tym bardziej trwałe są szkody dla mniejszych banków i tym trudniej będzie przywrócić ich klientów.

Wcześniej tego dnia Ackman napisał w innym tweecie, że oświadczenie Yellen, że Ministerstwo Skarbu nie rozważa rozszerzenia ubezpieczenia depozytów, było „wielkim błędem”. Dodał, że uwagi Yellen w połączeniu z podwyżką Rezerwy Federalnej o 25 punktów bazowych „wywierają jeszcze większą presję na” banki nieistotne systemowo. We wtorek Ackman powiedział, że komentarze Yellen na temat zaangażowania rządu federalnego w system bankowy mogą potencjalnie złagodzić potrzebę tymczasowej gwarancji depozytów. Dzień wcześniej stwierdził, że Fed powinien wstrzymać ruchy stóp procentowych w tym tygodniu w świetle kryzysu bankowego. Ackman powiedział na początku tego miesiąca, że nie ma długich ani krótkich inwestycji w sektorze bankowym.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty