– Niezależnie od tego, czy chodzi o zakup nowego samochodu, czy kupowanie jajek w sklepie spożywczym, konsumenci nadal odczuwają duży lub mały wpływ zarówno wysokiej inflacji, jak i podwyżek stóp procentowych wprowadzonych przez Rezerwę Federalną – powiedział Michele Raneri, wiceprezes U.S. badań i doradztwa w TransUnion.
Ogółem w czwartym kwartale otwarto dodatkowe 202 miliony nowych rachunków kredytowych, na czele z przedstawicielami pokolenia Z, czyli osób dorosłych w wieku od 18 do 25 lat, a łączna liczba kart kredytowych osiągnęła rekordową liczbę 518,4 miliona. To oznacza, że na każdego Amerykanina - od noworodka po starca - przypada prawie 1,6 karty kredytowej. To ponad dwie karty na każdego Amerykanina w wieku produkcyjnym.
Największe zadłużenie na kartach kredytowych ma pokolenie X, a następnie pokolenie wyżu demograficznego i milenialsi.
Chociaż osoby z wyżu demograficznego mają drugą najwyższą średnią zadłużenia z tytułu kart kredytowych, mają również najniższy wskaźnik wykorzystania kredytu. Wskaźnik wykorzystania kredytu reprezentuje kwotę zadłużenia w porównaniu z kwotą dostępnego kredytu. Wysoki wskaźnik wykorzystania kredytu oznacza, że zużywa się więcej dostępnego kredytu, co może spowodować spadek zdolności kredytowej. Może to wskazywać, że pokolenie wyżu demograficznego ma dostęp do wyższych linii kredytowych i zwykle wykorzystuje mniej dostępnego kredytu.
Dane z raportu Consumer Finance Protection Bureau z 2022 r. pokazują, że osoby z wyższym lub podyplomowym wykształceniem mają zwykle najwyższe salda na kartach kredytowych, podczas gdy osoby, których najwyższym stopniem jest dyplom ukończenia szkoły średniej lub niższy, mają najniższe salda.
Raport CFPB pokazuje również, że Amerykanie pochodzenia azjatyckiego mają zwykle najwyższe średnie salda na kartach kredytowych, podczas gdy osoby czarnoskóre i Latynosów mają najniższe salda. Warto jednak zauważyć, że czarnoskórzy, latynoscy i Amerykanie o niskich dochodach są bardziej narażeni na odrzucenie kredytu lub nie ubiegają się o konto kredytowe z obawy przed odmową.