Mierząc w stosunku do indeksu referencyjnego, w 2022 r. fundusz uzyskał dodatkowy zwrot w wysokości 0,88 pkt proc. Nie jest to mała zmiana i odpowiada 118 mld NOK.

Oznacza to jednocześnie, że fundusz w czwartym kwartale radził sobie gorzej niż indeks. Dodatkowa stopa zwrotu wyniosła 1,14 pkt proc. w pierwszej połowie roku i kolejne 0,14 pkt proc. w trzecim kwartale. Wtorkowy komunikat prasowy nie zawiera osobno danych za czwarty kwartał, ale zarządzający Nicolai Tangen i wiceprezes Trond Grande potwierdzili we wtorek, że fundusz wypadł o 0,47 pkt proc. gorzej niż indeks.

Czytaj więcej

Mniej Polski w aktywach norweskiego funduszu

Sektor technologiczny był tym, który najbardziej obciążył fundusz w 2022 r., z ujemnym zwrotem w wysokości prawie 500 mld NOK. Po drugiej stronie była energia, z dodatnim zwrotem w wysokości 116 mld NOK. Fundusz wcześniej informował, że część nadwyżki zwrotu na początku ubiegłego roku pochodziła z przewagi w tym sektorze. Ubiegłoroczne wpływy wraz z dodatnim efektem walutowym w wysokości 642 mld NOK dzięki słabszej koronie w stosunku do kilku głównych walut funduszu sprawiły, że wartość funduszu faktycznie wzrosła w 2022 r. o prawie 100 mld NOK pomimo ujemnej stopy zwrotu. ps