Ceny konsumpcyjne, zharmonizowane w porównaniu z innymi krajami europejskimi, wzrosły o 8,8 proc. w skali roku i o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca.
Ceny energii znacznie wzrosły od czasu wybuchu wojny na Ukrainie i miały istotny wpływ na wysoką inflację. W sierpniu 2022 r. były o 35,6 proc. wyższe niż w sierpniu 2021 r. Również ceny żywności wzrosły powyżej średniej (+16,6 proc.). Znaczny wzrost cen na początkowych etapach procesu gospodarczego ma wpływ na wzrost cen. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wzrost cen są przerwy w łańcuchach dostaw spowodowane pandemią Covid-19. W wynikach uwzględniane są efekty specjalne, takie jak wpływ biletu za 9 euro i zniżki na paliwo. Na podstawie wstępnych wyników nie jest jeszcze możliwe wykazanie dokładnego zakresu tych skutków. Federalny Urząd Statystyczny opublikuje szczegółowe informacje wraz z ostatecznymi wynikami 13 września 2022 r.
Niemcy tymczasowo obniżyły podatki na olej napędowy i benzynę na początku czerwca i wprowadziły bardzo tani bilet, który pozwala ludziom korzystać ze wszystkich lokalnych i regionalnych środków transportu publicznego za 9 euro miesięcznie. Oba te środki wygasają w środę. Niemiecki bank centralny, Bundesbank, napisał w swoim miesięcznym raporcie w zeszłym tygodniu, że „stopa inflacji może wzrosnąć do około 10 proc. jesienią”, choć zauważył, że przewidywania inflacji są „wyjątkowo niepewne”.