#WykresDnia: Energia drożeje, ale wolniej

Rośnie podaż energii słonecznej w Niemczech i dostępność energii jądrowej we Francji, Ale ceny również.

Publikacja: 19.08.2022 09:45

#WykresDnia: Energia drożeje, ale wolniej

Foto: Adobe Stock

Bloomberg

Ceny energii elektrycznej w Niemczech i Francji rosną, bijąc nowe rekordy. Ale europejskie ceny energii spot spadły w czwartek, ponieważ rośnie podaż energii słonecznej w Niemczech, podczas gdy dostępność energii jądrowej we Francji wzrosła. Moc niemieckiego obciążenia podstawowego z dostawą w piątek spadła o 6,2 proc. do 526,50 euro za megawatogodzinę (MWh) o 08:29 GMT.

Odpowiednik francuskiej ceny spadł o 6 proc. do 522 euro/MWh.

Oczekuje się, że dostawy energii elektrycznej ze źródeł słonecznych w Niemczech wzrosną w piątek z 950 MW do 8,8 gigawatów (GW), wynika z danych Refinitiv Eikon. Jak wynika z danych, dzienna produkcja energii wiatrowej w Niemczech ma spaść o 1,2 GW do 3 GW w piątek, podczas gdy we Francji oczekiwano wzrostu o 1,7 GW do 4 GW.

Dostępność energii jądrowej we Francji wzrosła o 2,1 punktu procentowego do 48,5 proc. dostępnej mocy, ponieważ elektrownia Paluel 4 o mocy 1,3 GW powróciła do sieci po nieplanowanym przestoju. Ponowne uruchomienie reaktora Bugey 3 o mocy 900 MW zostało przesunięte o trzy dni do 22 sierpnia.

Niemiecki portal zamówień Ispex podał w comiesięcznym biuletynie, że niskie poziomy wody w Reien prawdopodobnie utrzymają się do listopada. Ponieważ zjawisko to jest postrzegane jako związane ze zmianą klimatu, należałoby je uwzględnić we wszelkich ocenach przyszłego ryzyka dostaw.

Konsumpcja w Niemczech spadła w piątek o 1,6 GW do 54,6 GW, podczas gdy we Francji oczekiwano wzrostu o 590 megawatów (MW) do 40,8 GW.

Niemiecka umowa na moc obciążenia podstawowego na następny rok spadła o 0,7 proc. do 515 euro/MWh. Grudniowa cena obciążenia podstawowego w tym kraju osiągnęła wcześniej kontrakt wysoki na poziomie 620 euro/MWh.

Francuski kontrakt na obciążenie bazowe z 2023 r. nie był przedmiotem obrotu, a jego cena oferowana wynosiła 665 euro/MWh. Europejskie uprawnienia CO2 do wygaśnięcia w grudniu 2022 r. spadły o 1 proc. do 94,80 euro za tonę.

Kontrakty na emisję dwutlenku węgla wzrosły w środę, ponieważ wysokie temperatury wody w rzekach wywołały pytania dotyczące dostaw i chłodzenia jądrowego, niskiej generacji wiatrowej i niskich sierpniowych wolumenów aukcji zawężających podaż, powiedział analityk Greenfact Marcus Ferdinand.

Dodał jednak, że rajd jest raczej krótkowzroczny, ponieważ potencjalne zniszczenie popytu przemysłowego tej zimy powinno mieć negatywny wpływ na ceny, które mogą być podobne do tych, które widzieliśmy na początku wojny na Ukrainie.

Kilka europejskich kontraktów terminowych osiągnęło w środę rekordowe wartości podczas popołudniowego handlu, ponieważ kontrakty gazowe i węglowe wzrosły, a niemiecki koncern Uniper ogłosił stratę w wysokości 12,3 mld euro.

Wzrost cen energii wiąże się z podobnym wzrostem cen gazu, a także dużym wzrostem przyszłych cen węgla, powiedział analityk Rystad Energy Fabian Ronningen.

Około 20 statków utknęło w korku wzdłuż niemieckiej rzeki Ren, gdzie niski poziom wody już tego lata utrudniał żeglugę, po tym, jak awaria silnika statku zamknęła część drogi wodnej, podały władze.

Wzorcowa niemiecka moc obciążenia podstawowego z dostawą w 2023 r. wzrosła o 3,1 proc. do 511,50 euro za megawatogodzinę (MWh). Kontrakty Baseload w Niemczech z listopada i grudnia 2022 r., czwarty kwartał 2023 r., pierwszy kwartał 2024 r. oraz całoroczne 2025 i 2026 r. odnotowały nowe rekordy.

Francuski kontrakt na rok czołowy również osiągnął wysoki poziom 680 euro/MWh, co oznacza wzrost o 11,1 proc.. Francuski kontrakt na czwarty kwartał 2022 r. osiągnął wysoki poziom 1035 euro wcześniej, podczas gdy kontrakt na pierwszy kwartał 2023 r. po raz pierwszy wyceniał 1096 euro.

Ronningen wyjaśnił, że rynek nie ufa EDF w kwestii rozwiązania problemu nuklearnego. „W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy produkcja energii jądrowej była tak słaba”, powiedział.

Nawet płaskodenne barki turystyczne mają trudności z poruszaniem się po francuskiej rzece Loara, która jest odpowiedzialna za chłodzenie łącznych 11,6 gigawatów (GW) energii jądrowej, ponieważ susza znacznie zmniejsza poziom wód.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty