Destatis powiedział, że był to najwyższy wzrost w historii w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku i że wyniki te zawierają również implikacje wynikające z ataku Rosji na Ukrainę.
Ceny producentów wzrosły o 2,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ekonomiści prognozowali wzrost o 1,4 proc. Ceny energii wzrosły o 87,3 proc. rocznie i o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Główną przyczyną wzrostu cen energii w dalszym ciągu był trzycyfrowy wzrost cen gazu ziemnego. Elektrownie musiały płacić cztery razy więcej niż w ciągu roku, ceny dla odbiorców przemysłowych wzrosły o 259,9 proc., a ceny odsprzedawców o 170,0 proc., powiedział Destatis. Ceny energii elektrycznej wzrosły o 87,7 proc., a redystrybutorzy zapłacili o 157,3 proc. więcej niż rok temu.
Produkty naftowe podrożały o 53,9 proc. rok do roku, ale spadły o 4,6 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ceny lekkiego oleju opałowego wzrosły o 102,1 proc., a paliw silnikowych o 46,6 proc.
Wyłączając energię, ogólny wskaźnik cen producentów rósł o 16,3 proc r/r i o 3,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Wśród głównych grup przemysłowych ceny dóbr pośrednich wzrosły rok do roku o 26,0 proc. i o 4,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Znacząco wzrosły ceny metali, nawozów, pasz i opakowań drewnianych.
Ceny nietrwałych dóbr konsumpcyjnych były o 13,2 proc. wyższe niż przed rokiem i o 3,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Do wzrostu cen przyczyniły się rosnące ceny masła, surowych olejów roślinnych, kawy, konserw i przetworów mięsnych.