Ostatni raz w szybszym tempie ceny rosły w Niemczech Zachodnich jesienią 1981 r., kiedy wojna iracko-irańska spowodowała gwałtowny wzrost cen ropy. Niemcy, podobnie jak wielu ich europejskich sąsiadów, są silnie uzależnione od dostaw rosyjskiego gazu w celu zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych. Wybuch konfliktu spowodował gwałtowny wzrost cen, a groźba potencjalnego wstrzymania dostaw może spowodować wzrost inflacji, jeśli zostanie zrealizowana.
W środę rosyjski gigant energetyczny Gazprom wstrzymał dostawy do Polski i Bułgarii za odmowę zapłaty w rublach. „Wąskie gardła w dostawach z powodu przerw w łańcuchach dostaw spowodowanych pandemią COVID-19” również spowodowały wzrost inflacji, napisał Destatis. Blokady związane z koronawirusem w Chinach w szczególności zakłóciły dostawy z kluczowego centrum produkcyjnego.
Niemiecka inflacja prawdopodobnie „przyspieszy w nadchodzących miesiącach”, powiedział Carsten Brzeski, szef makro w banku ING, ponieważ wojna na Ukrainie nadal będzie trwała. Podczas gdy rosnące koszty energii nadal były głównym motorem wzrostu cen, „przenoszenie się na wszystkie sektory wciąż trwa” – powiedział Brzeski. Według Destatis, ceny energii w ujęciu rok do roku w statystykach inflacji wzrosły o 35,3 proc., podczas gdy koszty żywności – o 8,5 proc..
Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego, Luis de Guindos stwierdził, że inflacja w strefie euro była „bardzo blisko” osiągnięcia szczytu. Blok walutowy powinien „zacząć odnotowywać spadek inflacji w drugiej połowie roku”, powiedział de Guindos komisji Parlamentu Europejskiego. Dodał, że inflacja „byłaby jednak wysoka nawet w ostatnim kwartale”, pozostając powyżej dwuprocentowego celu banku. EBC oczekuje, że inflacja w strefie euro wyrówna się na poziomie 5,1 proc. w ciągu 2022 r. w scenariuszu „bazowym”, w którym rosyjski gaz będzie nadal płynął.
Instytucja z siedzibą we Frankfurcie znajduje się pod rosnącą presją rosnących cen, aby zakończyć swoją stymulację i podnieść stopy procentowe z historycznych minimów. Na ostatnim posiedzeniu w kwietniu decydenci EBC zgodzili się zakończyć skup aktywów w trzecim kwartale 2022 r., a pierwsza podwyżka stóp nastąpi „jakiś czas”.