Eksperci uważają, że sygnałem poprawy giełdowych nastrojów będzie ewentualne zwiększenia limitu pożyczkowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz uruchomienie programu luzowania ilościowego w USA. Ponadto symptomy poprawy widać w zachowaniu wskaźników koniunktury w USA i Niemczech, które zaczynają korygować dotychczasowe spadki. Sytuacja jest analogiczna jak ta w 2008 r. Wówczas zachowanie wskaźników poprzedziło dwuletnią hossę. I choć ryzyk jest wciąż wiele, analitycy Trigon nie wykluczają, że tym razem sytuacja się powtórzy.

Sprzyjająca sytuacja makroekonomiczna powinna pozytywnie wpłynąć na walory tych spółek, które były największymi beneficjentami ostatniego kryzysu. Analitycy uważają więc, że rok 2012 będzie dobrym okresem dla branży obrotu wierzytelnościami. Przyczyni się do tego wzrost ich podaży spowodowany rosnącą skłonnością banków do sprzedaży wierzytelności. Skorzystają na tym Kruk, Kredyt Inkaso oraz Pragma Inkaso. Ponadto obiecująco wygląda również rynek faktoringu. Ciągła potrzeba poszukiwania instrumentów poprawiających sytuację płynnościową przedsiębiorstw będzie zwiększać istotnie obroty na tym rynku. Analitycy oczekują wzrostu o kolejne 20 proc., co pozytywnie wpłynie na akcje Pragma Faktoring.

Wśród spółek eksportowych o największym potencjale wzrostowym są: Amica, Zetkama, Zelmer, Apator i Mondi Świecie. Swoje rekomendacje analitycy uzasadniają lepszymi od oczekiwań odczytami makro dla Polski. Ponadto słaby złoty, który przynajmniej w pierwszym półroczu tego roku powinien utrzymywać się na poziomie wyższym niż w II połowie 2011 roku, będzie zwiększał konkurencyjność naszych produktów za granicą.