USD/CHF
Trend wzrostowy trzyma się dobrze, a po prawdopodobnym przekroczeniu parytetu, czemu sprzyjają czynniki fundamentalne, może nawet dodatkowo przyspieszyć.
ropa WTI
Słabość rynku ropy poraża. Jednak ta dynamika spadków jest nie do utrzymania. Szczególnie że rynek jest już mocno wyprzedany. W styczniu liczymy na korekcyjne odbicie.
DAX
Oczekujemy, że prawdopodobna decyzja Europejskiego Banku Centralnego o uruchomieniu programu QE już na styczniowym posiedzeniu wesprze niemiecki rynek akcji, wypychając go na nowe maksima.
Ashraf Laidi
City Index
USD/CHF
Kurs EUR/USD spada, wyznaczając 9-letnie minima, co wynika m.in. z sytuacji w Grecji i ryzyka dezinflacji. W związku z tym Narodowy Bank Szwajcarii musi kontynuować wyprzedaż franka. W efekcie kurs USD/CHF będzie się zbliżał do 100-miesięcznej średniej ruchomej przy poziomie 1,0120-1,0130.
miedź
Coraz to nowe aktualizacje prognoz przez firmy z sektorów miedziowego i żelaznego oraz związane z tym spowolnienie gospodarcze w Chinach mogą doprowadzić do dalszego spadku cen miedzi. Nowe 5-letnie minimum powinno ukształtować się na poziomie 6100–6050USD za tonę metryczną.
FTSE100
Po pierwszych grudniowych zniżkach od 2002 r., spodziewamy się dalszej wyprzedaży FTSE100 w styczniu. Kontynuacja spadków wiąże się z koncentracją w wiodącym indeksie londyńskiej giełdy firm surowcowych i towarowych.
Kamil Maliszewski
DM mBanku
EUR/PLN
Świąteczne zawirowania na rynku złotego nie miały żadnych podstaw fundamentalnych i powinny zostać szybko zniwelowane przez rynek w pierwszych tygodniach 2015 r., szczególnie jeżeli Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zdecyduje się na obniżki stóp procentowych.
kawa
Najwięksi przetwórcy kawy dysponują obfitymi zapasami surowca. Co więcej, intensywne opady deszczu w Brazylii znacznie złagodziły obawy o powrót suszy oraz poprawiły jakość i wydajność upraw. Dlatego w najbliższych tygodniach można się spodziewać przeceny (Szymon Zajkowski).
DAX
Indeks giełdy niemieckiej powinien się okazać jednym z głównych beneficjentów programu luzowania ilościowego, o ile zostanie on wprowadzony przez Europejski Bank Centralny. Dlatego też przed styczniowym posiedzeniem EBC otwieramy pozycję długą na DAX.
Zbigniew Obara
BM Alior Banku
EUR/PLN
Posiedzenie EBC 22 stycznia dostarczy najprawdopodobniej argumentów za wyprzedażą europejskiej waluty. Jednocześnie z końcem roku na złotym powstało „dyskonto za region". Obstawiam jego zniwelowanie w ciągu najbliższego miesiąca.
ropa
Spodziewam się po Nowym Roku zamykania zyskownych spekulacyjnych kasowych pozycji krótkich i korekty wzrostowej. Krótkoterminowo nie ma dna dla cen ropy, ale średnio i długoterminowo, jak wynika przynajmniej z większości sell-side'owych analiz, cena surowca powinna być wyższa niż obecnie.
MSCI FM
Zakładam wzrostową korektę cen ropy, co w połączeniu z prawdopodobnym wzrostem udziałów rynkowych krajów Bliskiego Wschodu w globalnej produkcji tego surowca powinno przynieść poprawę nastrojów konsumentów w regionie i wzrost kursów akcji spółek w MSCI FM.
Tomasz Regulski
Raiffeisen Polbank
EUR/PLN
Grudniowe zwyżki kursu były nasilone m.in. przez niską płynność. Powinny one zostać przynajmniej częściowo zniesione w styczniu, czemu po stronie fundamentów będzie sprzyjać oczekiwanie na nowe działania EBC.
cukier
Ostatni dość duży spadek wartości cukru do historycznie niskich poziomów powinien spowodować ożywienie popytu, który mimo dość dużych zapasów tego surowca prawdopodobnie wystarczy do korekcyjnego wzrostu ceny (Dorota Strauch).
BSE SENSEX
Oczekiwana poprawa kondycji gospodarki Indii m.in. dzięki spadającym cenom ropy naftowej i reformom powinna wspierać tamtejszy parkiet, na którym przestrzeń do zwyżek zwiększyła grudniowa korekta spadkowa.
Marek Rogalski
DM BOŚ
EUR/GBP
Kurs znajduje się na sześcioletnich minimach. Ruch powinien być napędzany przez różnice w polityce ECB i Banku Anglii. W drugim przypadku rynek wciąż ma podstawy do oczekiwania podwyżki stóp jesienią 2015 r.
bawełna
Notowania bawełny od połowy listopada delikatnie rosły, jednak cały czas poruszając się w długoterminowym trendzie spadkowym. Zniżkowemu scenariuszowi sprzyjają fundamenty, więc ostatni ruch prawdopodobnie był tylko krótkoterminową korektą (Dorota Sierakowska).
WIG20
WIG20 został w ostatnich trzech miesiącach przeceniony o nieco ponad 10 proc. i ma teraz podstawy techniczne do odreagowania w stronę oporów 2460–2493 pkt. Z kolei przełamanie wsparcia 2256 pkt powinno odnowić impuls spadkowy i dać opcję zniżki do 2189–2094 pkt (Michał Pietrzyca).
Krzysztof Wańczyk
ING Securities
USD/RUB
Działania Banku Rosji w obronie rubla nie przyniosły spodziewanych efektów. Trudno dziś oczekiwać, że uczestnicy rynku się przekonają, iż rubel jest niedowartościowany.
ropa
Nadpodaż surowca i wciąż słabe zapotrzebowanie ze strony konsumentów na paliwo sugerują kontynuację spadków cen ropy.
RTS
Dane makro z rosyjskiej gospodarki, gdzie PKB skurczył się po raz pierwszy od 2009 r., a indeks PMI dla przemysłu wieszczy recesję, sugerują odpływ kapitału z rynku akcji.